(ALBANIA SPORT) – Elvin Beqiri firmosi një vit me Khazar Lankaran të Azerbajxhanit, Premier League, aktualisht vendi i tretë pas fazës së parë, me 35 pikë.

Për ish-mbrojtësin e Vllaznisë u fol më parë për një pistë franceze, Grenoble, por mesa duket transferimi përmes menaxherit Erkand Sulejmani te Lankaran, vendi i tretë në kampionatin azerbajxhanas, ishte më i shpejtë në realizimin e tij.

Mbrojtësi 29-vjeçar i Kombëtares nuk pranoi rinovimin e kontratës me Vllazninë për shkak të kushteve financiare të ofruara nga presidenti i kuqebluve, Valter Fushaj.

Gjatë merkatos dimërore Elvin Beqiri pati oferta nga Dinamo dhe Kastrioti, por ato nuk u realizuan.

Azerbajxhani është vendi i katërt i huaj për Beqirin, pasi më parë shkodrani ka luajtur edhe në Ukrainë, Izrael dhe Rusi.

Në Azerbajxhan luan edhe shkodrani tjetër, mbrojtësi Admir Teli, por ky i fundit aktivizohet prej dy vjetësh me FK Qarabağ.

Klubi azerbajxhanas Khazar Lankaran është themeluar në vitin 2004, por ka në palmarasin e tij, një kampionat (2006-2007) dhe dy kupa (2006-07, 2007-08).

Ekipet e Elvin Beqirit
1999–2003        Vllaznia Shkodër        83 (6)    
2003–2005        Metalurh Donetsk        49 (0)    
2005            Alania Vladikavkaz    7 (0)    
2005–2006        Maccabi Tel Aviv        14 (0)    
2006–2008        Metalurh Donetsk        11 (0)    
2008–2008        Arsenal Kyiv        0 (0)    
2008–    2010        Vllaznia Shkodër        30 (4)
Nga janar 2010 Khazar Lankaran

Klubi
Khazar Lankaran
Viti i themelimit: 2004
President: Mubariz Mansimov
Trajner: Agaselim Mirjavadov
2008-2009    Vendi i katrërt
Kampion: 2006-2007
Fitues kupe: 2006-07, 2007-08

Lojtaret e Khazar Lankaran

Diego Souza
Tomáš Ineman
Ruslan Poladov
Junior Osvaldo
Ivan Cvetkov
Ceyhun Sultanov
Allan Lalín
Rahid Amirquliev
Ramazan Abbasov
Alim Qurbanov
Denis Calincov
Radomir Todorov
Nizami Hajiyev
Kamran Agaev
Mario Sergio
Zabit Safarov
Devran Ayhan
Ivan Pecha
Elvin Beqiri
Tihhon Šišov

RENDITJA AKTUALE
E KAMPIONATIT AZERBAJXHAN,
Premyer Liqasi

1    FC İnter Bakı    17    36
2    FK Qarabağ        17    35
3    FK Khazar Lankaran    17    35
4    PFC Neftçi        17    29
5    Simurq PFC        17    28
6    FK Bakı        17    28
7    FK Qäbälä        17    26
8    FK Olimpik Bakı    17    18
9    FK Muğan Salyan    17    14
10    PFK Turan Tovuz    17    13
11    FK Standard Bakı    17    9
12    FK Karvan Evlakh    17    7Burimi: Albania-sport.comE Premte, 22 Janar 2010 
Shto dhe ti komentin tendEmri dhe e-maili