Presidenti nis konsultimet me juristët për gjyqtarët e rinj
Prgjat procesit t przgjedhjes, kandidatt pr antar n Gjykatn e Lart dhe Kushtetuese do t kalojn prmes nj filtri kriteresh q lidhen me etikn, integritetin e lart moral dhe nivelin profesional. Vetm mbi bazn e tyre Presidenti i Republiks do t ushtroj t drejtn e tij kushtetuese pr emrimin e antarve n kto gjykata. Por kreu i shtetit krkon mbshtetjen e klass politike prgjat procesit t przgjedhjes s kandidaturave pr vendet vakante n Gjykatn e Lart dhe at Kushtetuese. Ai ritheksoi dje rndsis e prmirsimit t klims politike n vend dhe thirrjen pr t bashkpunuar pr emrimet e reja n Gjykatn Kushtetuese dhe n Gjykatn e Lart. Sipas kreut t shtetit, ky sht nj proces tejet i rndsishm, jo vetm pr shkak t numrit t konsiderueshm t vendeve vakante, por edhe pr funksionin specifik q kan kto dy gjykata n strukturn institucionale t vendit. N kushte t tilla, Presidenti i vendit u bri apel partive t bashkpunojn pr przgjedhjen e kandidatve t rinj pr Gjykatn Kushtetuese dhe Gjykatn e Lart. Z. Topi filloi dje konsultimet me jurist t njohur pr emrat e antarve t rinj t Gjykats Kushtetuese dhe t Gjykats s Lart. Grupi i ekspertve prbhet nga kshilltart juridik t Presidentit; nga drejtorja e Shkolls s Magjistraturs, Marjana Semini; kryetari i Unionit t Gjyqtarve, Artur Kalaja; kryetarja e Shoqats Kombtare t Gjyqtarve, Manjola Bejleri; dekani i Fakultetit t Drejtsis t Universitetit t Tirans, prof. Sknder Kaupi; rektori i Universitetit “Luarasi”, prof. Aleks Luarasi; dhe Maksim Haxhia, kryetar i Dhoms Kombtare t Avokatis. N takim morn pjes edhe prfaqsues t misionit EURALIUS t Bashkimit Evropian, t Pranis s OSBE-s dhe t programit OPDAT pran ambasads s Shteteve t Bashkuara n Tiran. N fillim t takimit, Presidenti Topi, pasi i falnderoi t gjith antart e grupit t puns pr gatishmrin e tyre n ofrimin e asistencs juridike, i inkurajoi ata drejt standardeve t njohura e t pranuara pr gjyqtar me integritet t lart moral e profesional. Presidenti Topi vuri n dukje se ky sht nj proces tejet i rndsishm, jo vetm pr shkak t numrit t konsiderueshm t vendeve vakante, por edhe pr funksionin specifik q kan kto dy gjykata n strukturn institucionale t vendit. “Pr shkak t ksaj rndsie, kam qen i hapur, - vrejti Presidenti i Republiks, - dhe u kam
thirrje konstante partive parlamentare q t’i kushtojn gjith vmendjen e duhur prmirsimit t klims politike, me qllim krijimin e nj shtrati bashkpunimi pr kto emrime. Politika duhet t ruaj strukturn e shtetit. Ajo duhet t jet e harmonizuar pr gjra madhore!” M tej, kryetari i shtetit theksoi: “Ky proces konsultimi, n vijim t asaj tradite t mir t krijuar tashm, nuk sht nj proces mekanik, por nj domosdoshmri pr evidentimin dhe vlersimin e atyre elementve q prbjn integritetin e duhur moral dhe kapacitetin m t mir profesional n ushtrimin e funksionit t nderuar t antarit t Gjykats Kushtetuese dhe asaj t Lart”.


Ekspertt ligjor, n prfundim t ktij procesi konsultimi, do t paraqesin sugjerimet e tyre pr standardet dhe kriteret, ve atyre ligjore, q mund t merren parasysh gjat przgjedhjes s kandidaturave pr antar t Gjykats Kushtetuese dhe Gjykats s Lart, kritere q lidhen me etikn, moralin e nivelin profesional t kandidatve, mbi bazn e t cilave Presidenti i Republiks do t ushtroj t drejtn e tij kushtetuese pr emrimin e antarve n kto gjykata. N Gjykatn Kushtetuese ka 6 vende vakante dhe n Gjykatn e Lart 2. Praktika e konsultimit me jurist t pavarur n emr t transparencs u vendos nga Presidenti i Republiks pas rrzimit t 5 dekreteve pr antart e rinj t Gjykats Kushtetuese n qershor t vitit 2008.