Italia do t ndjek t njjtn politik si Franca sa i takon deportimit t emigranteve, madje do t tregohet edhe m e ashpr. Ministri i brendshm Italian, Roberto Maroni krcnoi se shteti italian do t dboj jo vetm klandestint, por edhe emigrantt e ligjshm q nuk plotsojn kushtet e vendosura me ligj. “Franca nuk po bn asgj tjetr vese po kopjon qeverin ton”-thot ai. Edhe pse Bashkimi Europian thot se dbimi i qytetarv t 27 vendeve antare sht i pamundur, Maroni shprehet kjo shtje do t diskutohet n mbledhjen e ministrave t brendshm q do zhvillohet m 6 shtator n Paris. Ai krkon q t thyhet rregulli i Europs s Bashkuar pr ata emigrant q nuk plotsojn kushtet, e n rastin e romve edhe pse ata kan dokumentat e qndrimit, nuk kan kushtet minimale pr t jetuar si pagn dhe shtpin, por mbahen me ndihmn sociale q jep shteti italian. Italia e ka krkuar edhe m par zbatimin e nj politike t till, por kjo u kundrshtua nga komisioneri francez Zhak Barro. Deklarata e ministrit t brendshm Italian vjen n nj koh q franca ka nisur deportimin e romve. Deri n fund t ktij muaji do deportohen rreth 700 persona, e n fund t vitit do mbyllen 300 kampe romsh. Presidenti Sarkozi sht akuzuar nga se po nxit reagime ksenofobike n vend dhe po dhunon t drejtat e njeriut. Megjithat, ky i fundit sht shprehur se kampet e romve n vend jan burim i trafikut t paligjshm, shfrytzimit t fmijve dhe prostitucionit.