brbrPresidenti i Keshillit Europian Donald Tusk vazhdon perpjekjet diplomatike per arritjen e nje qendrimi te perbashket te shteteve evropiane per perballimin e krizes se emigranteve Zyrtari i larte ndodhet ne Turqi ku takohet me presidentin Rexhep Taip Erdogan me synimin per te frenuar fluksin e refugjateve qe nga Turqia i drejtohen Greqise Kjo sipas tij do te shkaterronte edhe rrjetet e trafikanteve Tusk ka vizituar disa vende perpara samitit te BE qe mbahet diten e hene Megjithate nga turneu i deritanishem i Tusk nuk shihen rezultate konkrete Gjendja e emigranteve mbetet e renduar vecanerisht ne kufirin mes Greqise dhe Maqedonise per shkak te mbylljes se kufijvebr
Edhe ne nje takim qe mbahet ne Paris mes presidentit Hollonde dhe kancerales gjermane Merkel ne fokus eshte kriza e emigranteve Nderkaq burime nga Brukseli thone se BE do te zbuloje nje plan per rikthimin ne fuqi te rregullave te marreveshjes se Shengenit deri ne muajin nentor Ketu perfshihen forcimi i kufijve te jashtem te Greqise dhe krijimi i nje sistemi per ruajtjen e brigjeve te BEbrbr
br