Me krkes t Ministris s Brendshme, kompania konensionare ”Aleat” do t shtoj orarin dhe ditt e shrbimit pr aplikimin e qytetarve pr pasaporta biometrike. Zyrat e aplikimit pr pasaporta biometrike n t gjith vendin do t shrbejn pr qytetart gjat ditve t javs nga ora 08:00 e mngjesit deri n orn 18:00 t mbrmjes. Kto zyra do t jen t hapura n shrbim t qytetarve edhe ditn e shtun e t diel, 27 dhe 28 Mars, e po kshtu n datat 3 dhe 4 Prill.

Me t njejtin orar do t shrbejn edhe zyrat e shprndarjes s pasaportave biometrike pran komisariateve dhe drejtorive t policis n qarqe.

N kt mnyr synojm t’i prgjigjemi n mnyr t veant interesimit t pritshm pr t aplikuar dhe pr t trhequr pasaportat biometrike t qytetarve shqiptar q jetojn e punojn jasht vendit, t cilt mund t vijn n Shqipri pr festn e Pashkve.

Duke ju
me dije se n zyrat e shprndarjes gjenden rreth 80 mij pasaporta t patrhequra, Ministria e Brendshme fton qytetart q kan aplikuar t paraqiten sa m par pr t trhequr pasaportat e tyre biometrike.