Në muajin nëntor do të mbahen për herë të parë zgjedhjet vendore pas kalimit të ligjit të ri që u lejon emigrantëve të votojnë në zgjedhjet lokale. Kush përfiton
Nj ndryshim rrnjsor q bn ligji i ri grek pr emigracionin, ka t bj me t drejtn e vots. Sipas ligjit, t gjith emigrantt q plotsojn disa kritere, do t ken mundsi t votojn n zgjedhjet lokale, si edhe t zgjidhen n postet e kshilltarve bashkiak, q do t zhvillohen n nntor t ktij viti, sipas Ministris s Brendshme t Greqis.


Votimi


“Homogjent dhe shtetasit e tjer t huaj, t cilt jetojn ligjshm n vend, kan plotsuar moshn 18-vjeare dhe jan regjistruar, pas krkess s tyre n regjistrat e posam zgjedhor, mund t kryejn t drejtn e tyre t zgjedhjes, n zgjedhjet e nivelit t par t pushtetit vendor, nse jan pjes e nj prej kategorive t mposhtme”, - prcakton ligji, duke rreshtuar n total 8 kategori.


Kshtu, t drejt vote prfitojn mbajtsit e “Karts s Posame t Identitetit pr Homogjent”, q jan t gjith shtetas shqiptar me kombsi greke ose vllahe apo q kan deklaruar nj kombsi t till kur kan aplikuar pr kt kart, mbajtsit e lejeve t qndrimit pa afat kohor ose me afat dhjetvjear, shtetasit e BE-s me qndrim n Greqi, antart e familjes s shtetasit grek q jetojn n Greqi prej pes vitesh, prindrit e shtetasve t mitur grek, nse kan plotsuar pes vjet banim t vazhdueshm dhe t ligjshm n vend, refugjatt politik dhe personat pa nnshtetsi. T gjitha kto, nse personat dorzojn n gjendjet prkatse civile krkesat prkatse dhe vrtetojn se nuk kan qen t dnuar m par pr krime sikurse edhe n rastin e aplikimit pr marrjen e nnshtetsis.


Kandidimi


Nj tjetr risi sht e drejta pr t’u zgjedhur n kshillat bashkiak, n kshillat e njsive bashkiake dhe n kshillat lokal, q jan tri nnndarje t bashkive greke. “Zgjedhsit e regjistruar n regjistrat e posam zgjedhor, q gjat dits s zgjedhjeve kan mbushur 21 vje, mund t zgjidhen n kshillat” e siprprmendur, sipas ligjit t ri t qeveris “Papandreu”, me kusht t vetm q t ken njohuri t mjaftueshme t gjuhs greke.


Sipas analistve grek, e rndsishmja n kt ligj sht se t gjith ata q jan regjistruar n kta regjistra t posam, ikin nga regjistrat, vetm pas krkess s tyre, ose pas marrjes s shtetsis greke, ose ikjes nga Greqia. Pra, ata nuk sht e nevojshme q t riregjistrohen n do zgjedhje lokale.


N kt kategori pritet t prfitojn mijra qytetar shqiptar q kan leje afatgjat qndrimi, ndrkoh n total mendohet se numri i t huajve q do t votojn n zgjedhjet e ardhshme lokale greke, t cilat do t mbahen n vjesht t ktij viti, t jet rreth 300 mij, pjesa m e madhe e t cilve shtetas shqiptar.