Zbardhen emrat, PS nuk dorëzon listën

Aristir Lumezi

Partia Socialiste nuk i depoziton listat brenda afatit ligjor në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.  Pas më shumë se 24 orë konsultash të ditës së djeshme, partia më e madhe opozitare nuk depozitoi listën prej 140 emrash, duke shkelur Kodin Zgjedhor. Në orën 21.00, pas konsultave të kryera, kryesocialisti Edi Rama ka mbledhur kryesinë e PS-së për të realizuar miratimin formal të emrave të 140 pretendentëve për në Parlamentin që do të dalë pas zgjedhjeve të 28 qershorit. Sipas burimeve pranë PS-së, mësohet se mbledhja e Kryesisë ka qenë e shoqëruar me debate ndërmjet anëtarëve socialistë. Pas një ore mbledhje, zëdhënësja e Kryesisë së PS-së, Mimi Kodheli bëri të ditur se lista do të bëhej publike ditën e sotme. “Pati një diskutim të gjerë rreth kandidaturave. Lista e plotë do të bëhen publike të mërkurën me një dalje publike nga ana jonë”, tha Kodheli. Ndërsa ka shtuar se do të respektohet çdo afat ligjor, PS nuk e ka plotësuar një gjë të tillë.
Reagimi i KQZ
Ndërkohë, kreu i KQZ-së, Arben Ristani reagoi mbrëmë vonë ashpër ndaj mosdepozitimit sipas afati ligjor të listave nga ana e PS-së dhe partive të tjera. “KQZ shpreh shqetësimin e tij të thellë për sa i takon zbatimit të kuadrit ligjor nga disa forca politike, në lidhje me një nga fazat më të rëndësishme të procesit zgjedhor, atë të konstituimit të KZAZ-ve. Këto subjekte politike kanë shkelur në vazhdimësi afatet kohore të përcaktuara qartë në Kodin Zgjedhor. Në fazën e parë, atë të depozitimit të kandidaturave për anëtarë dhe sekretarë të KZAZ-ve, në mënyrë flagrante u shkelën afatet kohore të përcaktuara nga Kodi Zgjedhor”, tha Ristani.
Përjashtimi i Nanos
Kryesia e PS-së mësohet se ka përjashtuar nga lista në mënyrë përfundimtare emrin e ish-kryeministrit Fatos Nano, liderit historik të socialistëve. Ndërsa edhe ish-kryeministri Ylli Bufi ka mbetur jashtë kësaj liste. Është konfirmuar në mënyrë përfundimtare moskandidimi i kreut aktual të PS-së, Edi Rama në këto zgjedhje. E para në listën e Tiranës, do ta jetë kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Vasilika Hysi, ndërsa i dyti renditet Besnik Bare. Kastriot Islami renditet i treti në listën e Qarkut të Tiranës, ndërsa në vend të katërt renditet Sajmir Tahiri. Lista më pas vazhdon me deputetin aktual Andis Harasani, për të vazhduar me emrat e rinj në PS, Ditmir Bushati dhe Ledi Shamku. Betejën në kryeqytet do ta ketë edhe Namik Dokle, i cili renditet i nënti në këtë listë. Listën e Durrësit e kryesojë Blendi Klosi dhe Rudina Seseri, ndërsa në vend të katërt dhe të pestë janë Azir Gashi dhe Gazmir Bizhga. Valentina Leskaj, Ilir Bejtja, Shega Ligori, Taulant Balla dhe Damian Gjiknuri janë emrat e parë të listës së socialistëve në Qarkun e Elbasanit. Jashtë kësaj ka mbetur Ndriçim Hysa, i njohur si mbështetës i Edi Ramës. Hysa ka pasur disa herë takime në zyrën e kryesocialistit, ku i është dashur të përballet edhe me një grup mbështetësish të tij, që kundërshtonin përjashtimin nga lista e Elbasanit. Në Korçë, lista kryesohet nga Ben Blushi, Pandeli Majko, Mimi Kodheli, Alfred Dalipi, Arben Ahmetaj dhe Olta Xhaçka. Përsa i përket qarkut të Fierit jashtë liste është deputetja aktuale Rajmonda Stefa, e cila duket se është penalizuar nga futja në listë e Bashkim Finos. Në krye të listës së PS-së për këtë qark janë Gramoz Ruçi, Ermelinda Meksi, Albert Çaçi, Fatos Tusha dhe Armando Subashi. Ndërsa mësohet se PS ka vendosur në këtë listë edhe të birin e deputetit të vrarë, Fatmir Xhindit. Në listën e Tiranës ka mbetur jashtë Edlira Haxhiymeri, e cila nuk ka pranuar që të jetë ndër të fundit si kandidate. Ajo ka dalë mbrëmë e revoltuar nga selia e PS-së, duke komunikuar në telefon me kryesocialistin. “Kam dinjitetin tim, integritetin tim, s’mund të jem pjesë mbushëse e listave”, ka thënë Haxhiymeri gjatë ikjes nga selia e PS-së.

lista e ps

Qarku Tiranë
1.    Vasilika Hysi
2.    Besnik Bare
3.    Kastriot Islami
4.    Sajmir Tahiri
5.    Fatmir Xhafaj
6.    Andis Harasani
7.    Ditmir Bushati
8.    Ledi Shamku
9.    Namik Dokle
10.    Ardit Kaja
11.   
12.    Xhemal Qefalia 
13.    Dashamir Peza
14.   
15.   
16.    Auron Tare

Qarku i Durrësit
1.    Blendi Klosi
2.    Rudina Seseri
3.    Azir Gashi
4.    Gazmir Bizhga
5.    Klodiana Spahiu
6.    Gjon Bardhi
7.    Edison Konomi

Qarku Elbasan
1.    Valentina Leskaj
2.    Ilir Bejtja
3.    Shega Ligori
4.    Taulant Balla
5.    Damian Gjiknuri

Qarku Korçë
1.    Ben Blushi
2.    Pandeli Majko
3.    Mimi Kodheli
4.    Alfred Dalipi
5.    Arben Ahmetaj
6.    Olta Xhaçka

Qarku Dibër
1.    Ylli Manjani
2.    Sadri Abazi
3.    Qemal Minxhozi

Qarku Kukës
1.    Asllan Dogjani

Qarku Fier
1.    Gramoz Ruçi
2.    Ermelinda Meksi
3.    Albert Çaçi
4.    Fatos Tusha
5.    Armando Subashi
6.    Bashkim Fino
7.    Ervin Koçi
8.    Arben Koçi
9.    Pirro Lutaj
10.    Arjon Muçaj
11.    Alma Bejtaj
12.    Pajtim Isufi
13.    Gentian Nushi
14.    Bujar Çela
15.    Armando Xhindi
16.    Fredi Kokoneshi

Qarku Vlorë
1.    Arben Isaraj
2.    Luiza Xhuvani
3.    Arben Malaj
4.    Shpëtim Idrizi
5.    Eltar Deda
6.    Fatmir Toçi
7.    Kosta Bajraba
8.    Mira Shehu
9.    Rajmonda Gjoni
10.    Gëzim Tushi
11.    Edmond Leka
12.    Valbona Sulçe

Qarku Lezhë
1.    Gjok Jaku
2.    Gjovalin Kadeli
3.    Edmond Prenga
4.    Ndrec Dedaj
5.    Luan Dalipaj
6.    Dava Gjoka
7.    Fran Marku

Qarku Shkodër
1.    Ilir Beqja
2.    Tom Doshi
3.    Ndue Kola
4.    Astrit Beci
5.    Falma Fshazi

Qarku Berat
1.    Erjon Braçe
2.    Fidel Ylli
3.    Ermonela Felaj
4.    Marko Bello
5.    Edmond Bejko
6.    Selman Hodaj
7.    Anila Agalliu
8.    Valbona Zylyftari

Qarku Gjirokastër
1.    Arta Dade
2.    Vangjel Tavo
3.    Ethem RukaPD shpall 140 emrat, në krye ministra e akademikë

ADI SHKEMBI

Partia Demokratike i jep fund të gjitha dyshimeve dhe zbardh listën e 140 emrave, që do të kandidojnë në zgjedhjet e 28 qershorit. Pas tre ditësh konsultime të gjata me kryesinë e vogël në zyrën e Kryeministrit Berisha, dje në drekë iu dha edhe dora e fundit listës, përpara se ajo të dërgohej në kryesi. Në listë bie në sy emrat e dy përfaqësuesve të lartë të PBDNJ-së, Kosta Barka e Spiro Ksera, analisti Mark Marku, kreu i KKRT-së, Mesila Doda, deputetit Paulin Stërkaj, i cili në 3 korrik 2005 kandidonte për PS-në si dhe kryetari i komunës së Otllakës, Lefter Maliqi.
Kryesia
Rreth orës 18.30, Kryeministri Berisha thirri mbledhjen e kryesisë së PD-së për të miratuar listën përfundimtare para se ajo të bëhej publike për mediat. Burime në PD bënë të ditur se kjo mbledhje megjithëse ka zgjatur rreth 60 minuta ka kaluar në konsensus të plotë dhe të gjitha kandidaturat e miratuara paraprakisht nga krerët më të lartë të PD-së, u pranuan nga kryesia. Në përfundim të saj, Kryeministri Berisha deklaroi se arritjet e kësaj qeverie janë vlerësuar nga autoritetet ndërkombëtare që kanë vizituar vendin dhe nga ato që ai vetë ka takuar gjate vizitave jashtë shtetit. “Ky është një moment solemn i kryesisë së PD-së. Shqipëria gjatë qeverisjes sonë u vizitua nga presidenti Bush dhe kryeministri u prit nga kancelaritë e gjithë botes. Gjithashtu, me ne u bë anëtarësimi në NATO dhe aplikimi për statusin e kandidatit”, ka deklaruar Berisha. Kryeministri ka vlerësuar se ndër premtimet kryesore të realizuara nga qeveria e tij ka qenë edhe rritja e rrogave dhe pensioneve.
Lista
Ashtu siç edhe pritej kryeministri Berisha do të kryesojë listën në Qarkun e Tiranës, ndërkohë që ministrat e tij më të rëndësishëm do të jenë të parët në 11 qarqet e tjera të vendit. I dyti pas kreut të qeverisë do të jetë kreu i PD-së së Tiranës, Aldo Bumçi, ndërsa e treta aktorja e njohur e skenës shqiptare, Rajmonda Bulku. Pjesë e listës së kryeqytetit janë edhe kreu i njësisë 10, Gerti Bogdani, zv.ministrat, Genti Strazimiri, Florjon Mima, Jorida Tabaku, Kastriot Sulka e Edit Harxhi. Por në këtë listë duket se i limiti i sigurt, nisur edhe nga sondazhet është numri 14 që përkon me emrin e shefit të kabinetit, Arben Imami, ndërkohë që pas tij është Lajla Përnaska. Mundësi thuajse minimale për tu futur në parlament kanë kreu i KESH-it Gjergj Bojaxhi, i cili renditet i 24-ti apo kreu i Hipotekave, Arben Qirjako. Për sa i përket qarkut të Durrësit, atë do ta kryesojë sekretari i marrëdhënieve me publikun, Ferdinand Xhaferri, ndërsa pas tij është Albana Vokshi. Emri surprizë në listë duket se ëhstë ai i kreut aktual të PD-së së qytetit bregdetar Igli Cara. Për sa i përket qarkut të Gjirokastrës, i dyti në listë pas ministrit Ruli është prefekti aktual i këtij qarku, ish anëtari i kryesisë së PBDNJ-së, Spiro Ksera. Në të njëjtën kohë, edhe në qarkun e Vlorës, kryeministri Berisha ka futur një ish anëtar të lartë të partisë së minoritetit, Kosta Barka, për të marrë pikërisht votat e këtij komuniteti. Në qarkun e Shkodrës, i cili kryesohet nga kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, bie në sy edhe emri i Paulin Sterkajt, i cili është i gjashti, ndërkohë që një pozicion mbi të është kreu i Dhomës së Tregtisë, Gjok Uldedaj. Ndërsa në qarkun e Lezhës, pas Edi Palokës është analisti i njohur, Mark Marku.


Lista E KANDIDATEVE TE PD

TIRANE
Sali Berisha
Aldo Bumçi
Rajmonda Bulku
Bujar Nishani
Majlinda Bregu
Gerti Bogdani
Genti Strazimiri
Florjon Mima
Ilir Rusmali
Myqerem Tafaji
Luan Skuqi
Tritan Shehu
Viktor Gumi
Arben Imami
Lajla Përnaska
Vath Tabaku
Jorida Tabaku
Edit Harxhi
Altin Ndoqi
Kastriot Sulku
Galip Rramadhi
Tauland Bino
Ermal Domi
Gjergji Bojaxhi
Indrit Fortuzi
Arben Qirjako
Ferdinand Shehu
Jera Kruja
Arta Sakja
Migeni Reçi
Keltis Kruja
Ylber Vata

LEZHE
Edi Paloka
Mark Marku
Paulina Hoti
Gjok Vuksani
Gjovalin Prenga
Zef Gjoka
Martatita Trashaj

VLORE
Astrit Patozi
Ardian Kollozi
Leonard Demi
Kreshnik Çipi
Kosta Barka
Laureta Bejkosala
Bujar Leskaj
Glori Husi
Nexhmije Xhuveli
Agron Shehu
Elsa Gjini
Lorena Ymeri

GJIROKASTER
Genc Ruli
Spiro Ksera
Arben Çulli
Teuta Kalemi
Pëllumb Peçani

BERAT
Genc Pollo
Mehmet Xheka
Lefter Maliqi
Thoma Rumiçi
Bujar Hoxha
Miranda Haxhia
Dhori Kule
Edi Poni

DIBER
Jemin Gjana
Sherefedin Sehu
Bedri Hoxha
Selami Xhepa
Mirjana Bulku
Idriz Xhumara

KUKES
Flamur Noka
Besnik Dusha
Fatos Hoxha
Evelina Koldashi

DURRES
Ferdinand Xhaferri
Albana Vokshi
Gazmend Oketa
Ylli Lama
Osman Metalla
Eduart Halimi
Igli Cara
Ndriçim Babasi
Sami Gjergji
Liljana Kola
Eglantina Bekteshi
Dardan Domi
Besa Qesja

FIER
Sokol Olldashi
Ilir Bano
Mesila Doda
Enkelejd Alibeaj
Vasillaq Ngresi
Fatos Beja
Eno Bosdo
Blerim Koreshi
Ramadan Krasniqi
Ferdinand Murati
Daut Sulaj
Vasilika Hysi
Majlinda Verria
Stravri Ristani
Nevila Bami
Suzana Numani

KORÇE
Ridvan Bode
Gjergji Papa
Ledina Ajolli
Edmond Spaho
Fatbardh Kadilli
Ismail Hoxha
Elfrida Zefi
Jonela Spaho
Eduart Ypi
Alfred Gega
Niko Dudo
Zinet Shaholli

ELBASAN
Lulzim Basha
Ardian Turku
Adriana Gjoni
Rrahim Cota
Dashnor Sula
Luciano Boci
Sybi Hida
Aurel Bylykbashi
Bexhet Uruci
Mimoza Hasekiu
Blerina Copja
Erind Bakalli
Valdete Kongoli
Qamil Dika

SHKODER
Jozefina Topalli
Astrit Bushati
Arenca Trashani
Gezim Dibra
Gjok Uldedaj
Paulin Sterkaj
Ndue Paluca
Xhovalin Cuni
Ramiz Cobaj
Shpresa Tepelia
Fatbardh Spahia


Kandidaturat, Bulku përballë Luiza Xhuvanit
E konsideruar në zgjedhjet lokale si një përballje mes aktoresh të njohura, ajo mes Luiza Xhuvanit dhe Rajmonda Bulkut është transferuar tani në Parlament. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste kanë vendosur në listat e tyre të kandidatëve për deputetë dy aktoret, të cilat gjithsesi do të bëjnë fushatë në qarqe të ndryshme. Kryeministri Berisha prezantoi dje Rajmonda Bulkun të tretën në Qarkun e Tiranës, duke e vlerësuar atë si një ndër figurat e para të njohura të kryeqytetit, që kontribuoi në rrëzimin e bustit të diktatorit Hoxha. Megjithëse, emri i Bulkut përmendej shpesh në listat e PD-së së kryeqytetit, vetëm në mbledhjen e djeshme të kryesisë u vendos që ajo të jetë e treta pas Berishës dhe Bumçit. Në të kundërt, aktorja tjetër e njohur, Luiza Xhuvani do të dalë deputete e Partisë Socialiste nga qarku i Vlorës. Kryesia e kësaj partie ka vendosur që ajo të jetë e dyta në këtë qark pas deputetit aktual Arben Isaraj.


PD, jashtë listës Zogaj e grupi i Topit

ADI SHKEMBI

Shpallja e listës së kandidatëve për deputetë lë përfundimisht jashtë zyrave të kuvendit rreth 1/3 e deputetëve aktualë të Partisë Demokratike. 18 deputetë, të cilët në zgjedhjet e 3 korrikut arritën të marrin mandatin përmes zonave njemërore nuk do të jenë në listat e partisë më të madhe të maxhorancës. Mes tyre bien në sy emrat e deputetit të Lezhës, Preç Zogaj, apo atij të Tropojës, Aleksandër Biberaj. Por ndërsa për këtë të fundit lënia jashtë liste pritej, po të kihet parasysh përplasja publike e muajit janar me kryetaren e kuvendit, njëherësh nënkryetare e PD-së, Jozefina Topalli lidhur me shkarkimin nga delegacioni shqiptar në asamblenë e Këshillit të Evropës, i çuditshëm mund të konsiderohet propozimi që iu bë Zogajt, i shtati në Shkodër për të mbuluar Pukën. Duke folur mbrëmë në emisionin “Faktori Plus”, Zogaj tha se ndihej i habitur nga ai propozim që i ishte bërë. “Jam lajmëruar nga një koleg që isha i shtati në Pukë. U befasova sepse unë jam deputet në Lezhë. Pasi u mendova pak dhe konsiderova të paarsyeshme në rastin me të keq, caktimin në Shkodër. E kam shumë të vështirë, do mundohem të kuptoj arsyet. Ky është një veprim i papritur për mua, është i paimagjinueshëm. S’kam kuptuar asnjë shenjë. Të gjitha sondazhet edhe ata të kundërshtarëve tregojnë një fitore për ne. Ne elektorati na ka vlerësuar prandaj s’kam arritur të kuptoj arsyet politike”, u shpreh Zogaj. Ai bëri të ditur gjithashtu se dje në mbrëmje është regjistruar në partinë e avokat Spartak Ngjelës, një tjetër i larguar nga Partia Demokratike. Zogaj do të jetë i pari në listën e partisë “Ligj dhe Drejtësi” në Qarkun e Lezhës. Ashtu siç edhe pritej jashtë listave kanë ngelur ish ministri i jashtëm, Besnik Mustafaj, i cili u tërhoq nga politika për katër vitet e ardhshme si dhe ish ministri i Kulturës, Ylli Pango pas skandalit seksual të publikuar në media. Gjithashtu nga kjo listë e PD-së janë penalizuar edhe një pjesë e mirë e deputetëve që lobuan për të bërë president Bamir Topin. Më i fituari nga kjo pakicë bllokuese, e vlerësuar si e tillë nga kryeministri Berisha, është Dashnor Sula i cili është i pesti në Elbasan, ndërkohë që më pak shanse ka për Bujar Leskajn që është i shtati në Vlorë dhe Sami Gjergji, i cili është i nënti në qarkun e Durrësit. Nga ky grup kanë ngelur përfundimisht jashtë Pal Dajçi dhe Sali Shehu. Një tjetër kriter që ka zgjedhur kryeministri në hartimin e listës duket se është edhe aktivizimi në Kuvend. Ëngjëll Cara, Mevlan Xhindoli, Shkëlzim Ziri e Mehmet Hoxha, të cilët rrallë e kanë parë veten në foltoren e Kuvendit kanë ngelur jashtë listave të demokratëve. Ndërkohë që disa të tjerë si Aurel Bylykbashi dhe Idriz Xhomara, megjithëse ndodhen në listë, nuk kanë thuajse asnjë mundësi për të marrë një mandat të dytë.


Deputetët që mbeten jashtë

Rexhep Uka
Aleksandër Biberaj
Preç Zogaj
Pal Dajçi
Sali Shehu
Besnik Mustafaj
Ylli Pango
Gëzim Karapici
Engjëll Cara
Blerim Çela
Eris Hoxha
Rahim Kaleci
Genc Juka
Shkëlqim Ziri
Safet Sula
Baki Shehu
Mehmet Hoxha

Deputetët që rrezikojnë

Sami Gjergji
Bujar Leskaj
Gjovalin Prenga
Alfred Gega
Idriz Xhomara
Ramiz Cobaj
Aurel Bylykbashi

PR dorëzon listat e kandidatëve në KQZ
Partia Republikane ka depozituar dje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën me 140 kandidatët për zgjedhjet e 28 qershorit. Falë hapësirave që jep Kodi zgjedhor, kryetari i kësaj partie mund të kandidojë në të 12 qarqet e vendit, ndërkohë që anëtarët e kryesisë së saj janë ndarë në secilin qark. Kështu në Tiranë emri i parë në listë do të jetë ai i deputetit aktual Besnik Bisha. Ndërkohë që pas tij janë Dashnor Pajaziti dhe Gerta Guveni. Në qarkun e Korçës, republikanët do të kenë një femër në krye të listës, anëtaren e kryesisë, Myrvete Pazaj, e cila pasohet nga Gerond Sevrani. Nënkryetari i partisë republikane, njëherësh zv.ministër i ekonomisë dhe energjetikës, Neritan Alibali do të jetë i pari në listën e kësaj force në qarkun e Shkodrës dhe do të pasohet nga Namik Kamberi e Bardh Kuci. Ndërkohë që nënkryetari tjetër, Arjan Madhi do të kryesojë qarkun e Elbasanit, kurse deputeti aktual Artur Hasanbelliu do të jetë i pari në Durrës.


Lista e PR

TIRANE
Besnik Bisha
Dashnor Pajaziti
Gerta Guveni

KORÇE
Myrvete Pazaj
Gerond Sevrani

SHKODER
Neritan Alibali
Namik Kamberi
Bardh Kuci

ELBASAN
Arjan Madhi
Luan Duzha

DURRES
Artur Hasanbelliu


LSI depoziton listën, Meta do kandidojë vetëm në Tiranë

Lëvizja Socialiste për Integrim i ka bërë publike emrat me listat e 140 kandidatëve për deputetë. Në krye të listës së qarkut të Tiranës është lideri i kësaj partie, Ilir Meta. I dyti në listë është nënkryetari i kësaj partie, Pëllumb Xhufi. Në vend të tretë është kryetarja LRI-së, Erisa Xhixho. Ndërsa si kandidaturë tjetër e rreshtuar pranë kësaj force politike mund të përmendim emrin e dekanit të Fakulteti Filologjisë, Shezai Rrokaj. Në qarkun Vlorë, renditet Shkëlqim Selami, Besjan Pesha dhe Gjergji  Mano. Në qarkun e Kukësit janë Zef Çupi, Qemal Elezi, Erina Palushi dhe Hydajet Ponari. Lista e qytetit të Shkodrës kryesohet nga Sokol Axhemi, Sait Fishta dhe Nora Malaj. Ndërsa në qarkun Korçë, lista renditet nga Petrit Vasili, Mishel Papakozma, Ilir Medini, Zamir Demiraj dhe Tomor Azis. Monika Kryemadhi kryeson listën e LSI-së në zonën e Dibrës, ndërsa Dritan Prifti dhe Spartak Braho atë të qarkut të Fierit. Në Berat, lista kryesohet nga Nasip Naço, ndërsa në Durrës lista kryesohet nga Lefter Koka dhe Artur Zheji. Listës së LSI-së i është bashkangjitur edhe një figurë e njohur e edicionit të fundit të “Big Brother”, Dritan Shehaj. Një prej protagonistëve të edicionit të dytë të “Big Brother” do të jetë kandidati i Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Gjirokastrës. Angazhimi i Dritan Shehaj në strukturat e Lëvizjes Rinore për Integrim është më i hershëm. Dritan Shehaj është diplomuar për Drejtësi në Universiteti i Tiranës dhe më pas la vazhduar studimet pasuniversitare në Universiteti Ushtarak “Skënderbej”, Tiranë. Po dje paradreke është regjistruar edhe lista e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar. Kjo parti që bën pjesë në koalicionin politik “Poli i Lirisë” ka bërë publike disa prej emrave të listës. Në Tiranë, lista kryesohet nga ish-kryeministri Aleksandër Meksi dhe kreu i kësaj partie, Dashamir Shehi. Në qytetin e Shkodrës lista kryesohet nga deputeti i zgjedhur me siglën e PD-së, Gilman Bakalli. Të dyja partitë politike, Lëvizja Socialiste dhe Lëvizja për Zhvillim Kombëtar kanë depozituar brenda fatit ligjor listën e kandidatëve për deputetë.


Lista e LSI

Tiranë
Ilir Meta
Pëllumb Xhufi
Erisa Xhixho
Ilir Dashi
Roland Çelmeta
Shezai Rrokaj
Luan Rama
Idajet Xheka
Matilda Merxhani
Sokol Dervishaj
Hasan Hoxha
Viron Bezhani
Pëllumb Pipero
Edmond Hoxha
Pjetër Dema
Flamur Hysi
Alma Dyrmishi
Fatos Xhediku
Vjollca Lubonja
Alfred Bakalli
Mira Hoxha
Arben Terpollari
Endrit Braimllari
Agim Picaku
Saimir Ivziku
Ana Misha
Lutfi Lami
Maksim Lulo
Elona Guri
Kozeta Bracja
Rasim Allushi
Anila Feka

Vlorë
Shkëlqim Selami
Besjan Pesha
Gjergji Mano
Besnik Elezi
Harilla Thanasko
Valbona Anagnosti
Entela Rushiti
Pëllumb Jaupaj
Pullum Qerimi
Natasha Koka
Bujar Allushi
Diana Murati

Kukës
Zef Çupi
Qemal Elezi
Erina Palushi
Hydajet Ponari

Shkodër
Sokol Axhemi
Sait Fishta
Nora Malaj
Sajmira Laçi
Sytki Ndrecaj
Ndrek Rukaj
Vjollca Vuçini
Bledar Bashi
Merion Rexha
Ylljon Hasanaj
Mark Ndou

Korçë
Petrit Vasili
Mishel Papakozma
Ilir Medini
Zamir Demiraj
Tomor Azis
Mirjeta Shkullaku
Jorida Romacka
Sami Muka
Robert Cekici
Mirela Kinolli
Ilir Palla
Aurora Bica
Elbasan
Bujar Kllogjeri
Pjerin Xhuvani
Enver Roshi
Rexhep Bica
Hamit Çota
Mimoza Trimi
Astrit Xhelili
Zenun Bullari
Dashamir Xhika
Zhaneta Cerma
Bledi Koçi
Ardiana Kasa
Rovena Domi
Suela Sulkja

Diber
Monika Kryemadhi
Agim Hysa
Ilir Balla
Bajram Krashi
Nazmi Kaja
Lutfije Meta

Fier
Dritan Prifti
Spartak Braho
Bujar Hasaj
Rudina Jupe
Angjelina Kola
Frederik Cuko
Vladimir Hajdari
Ervin Muskaj
Gezim Shahin
Luljeta Bregasi
Bahrie Cela
Bardhyl Faskaj
Etleva Haka
Nikollaq Lena
Hysni Bogdani
Agim Maci

Berat
Nasip Naco
Gledjon Rehovica
Valbona Papa
Tomor Kapllani
Sadik Muka
Abdulla Xhemo
Kujtim Pelivani
Taulant Brehamaj

Durres
Lefter Koka
Artur Zheji
Agim Xheka
Bujar Dhima
Edlira Shemsi
Flutura Kona
Ermion Arapi
Andi Shahini
Kontjana Kuçi
Adelina Hysa
Edmond Isaku
Adriatik Mukaj
Ilir Memko

Lezhe
Gjovalin Bushi
Pashko Smaçi
Sabaete Hidri
Aleksander Perkeqi
Loreta Pali
Anita Jaku
Drane Kola

Gjirokaster
Luan Memushi
Genci Sinojmeri
Mirela Meko
Aleksandri Pesha
Dritan Shehaj


Lista e PSV 91

Tiranë
Petro Koçi
Demir Progri
Agim Kamberi
Lindita Spaho
Kujtim Musi

Durrës
Gjergj Koja
Hasan Stafa
Liri Golemi

Fier
Nazmir Bilani
Hader Ccako
Zhaneta Kembora

Vlore
Kasem Cenaj
Marika Cakeri
Bashkim Nikolla

Elbasan
Shpëtim Kateshi
Elida Tepelena
Behar Ganci

Korçë
Paqesor Zeneli
Skendian Larti
Thoma Angjellari

Berat
Nikollaq Mata
Lefter Doko
Fatmira Mustafaj

Lezhe
Ramadan Hasani
Pal Syziu
Mimoza Ndoka

Gjirokastër
Idajet Beqiri
Vjollca Alinani
Fejzo Subashi

Shkodër
Lek Çukaj
Qemal Mehja
Mimoza Kokici

Kukës
Edlir Bala
Perparim Lami

Dibër
Adelina Daizi
Selim Mziu
Halil Lalaj

Lista e krereve të LZHK

Tirane 
Aleksander Meksi
Dashamir Shehi
Aferdita Numani
Ardian Maçi
Edlira Bitincka

Durrës
Agim Toro
Hasan Vrapi
Manila Selimi
Fier
Ibrahim Morina
Faslli Siqeca

Shkoder
Gilman Bakalli
Ferdi Fani

Vlore 
Gezim Boçari
Osmen Hitaj
Korçe 
Koco Bode
Artur Take
                           
Berat 
Edmond Shyti
Mirel Starova
                               
Lezhe 
Teuta Sulaj
Bashkim Cara
Elbasan 
Ndriçim Allaj 
Denada Kristo
                                       
Gjirokaster 
Sokol Halili
Marenglen Koçi

Kukes 
Hajdin Zyberaj
Zenun Meshi


Lista e G99

Tirane
Erion Veliaj
Arbjan Mazniku
Juliana Hoxha
Bardhylka Kospiri
Jetona Myteveli
Ols Abazi
Mentor Mosho
Ened Mato
Silvana Xheka
Gjergji Trola
Taulant Tusha
Alketa Berzani
Dritan Subashi
Gjergji Gace
Astrit Alushi
Alban Bengasi
Leonard Bishtaja
Kostandina Keruti
Artan Greva
Sokol Xhunga
Erion Kurti
Andi Pogaçi
Denis Prifti
Enejda Sheku
Migena Jance
Jola Foto
Rudina Berani
Joniada Hito
Saimir Qejalliu
Remir Gjoligaj
Qemal Saraci
Endri Gjata

Berat
Erion Veliaj
Pilo Keri
Alba Cela
Gezim Plaku
Mirela Tushaj
Zoi Bardhi
Teuta Shkembi
Blenard Spaho

Diber
Erion Veliaj
Sakip Lata
Artemisa Thaci
Anila Shehu
Ermal Cara
Alfred Grosha

Durres
Erion Veliaj
Milva Ekonomi
Etjen Xhafaj
Eduart Shota
Arlind Vata
Marsida Virioni
Klodjan Kapiti
Valmira Greca
Dorian Hatibi
Leka Filto
Eftali Koci
Anisa Rrutja
Çlirim Duro

Elbasan
Erion Veliaj
Genti Elezi
Bujar Alliu
Adela Koçaj
Alfons Mata
Dritan Pisha
Benita Kereku
Rozeta Haxhiymeri
Enkeleda Kollarja
Marsela Kurila
Julian Senija
Elton Elezi
Adi Cepa
Lorenc Zani

Fier
Erion Veliaj
Eduart Hashorva
Denis Xoxa
Erinda Shahi
Valbona Seranaj
Xhevaire Dulja
Eriselda Rista
Ervin Prifti
Viola Pogace
Thanas Dinaku
Urjona Gallani
Saimir Osmani
Gertan Bilero
Oltion Koreshi
Artian Kocaj
Gentian Lengu

Korçe
Erion Veliaj
Maklen Misha
Matilda Manellari
Marsela Gozhdari
Jofiel Koço
Edvin Lamçe
Eriona Lale
Llamvi Stavre
Klodis Ikonomi
Elizeta Vando
Enlen Grazhdani
Zhenika Loli

Gjirokaster
Erion Veliaj
Orgen Hasanbega
Alketa Skendaj
Bagent Bega
Suela Rizaj

Kukes
Erion Veliaj
Ukshin Morina
Trendafile Rada
Agron Lleshi

Lezhe
Erion Veliaj
Plarent Ndreca
Altin Jaku
Besarta Dika
Ardiana Huba
Atlant Picaku
Aisel Shelegu

Shkodër
Erion Veliaj
Roland Ilia
Marinela Lika
Besmir Vukaj
Diana Marku
Egesta Kavaja
Elvis Shimaj
Arbis Vjerdha
Beta Sokoli
Fatjon Nikolli
Everest Kapllaj

Vlorë
Erion Veliaj
Genci Kojdheli
Florjana Koka
Armando Lagji
Romina Sopiqoti
Eglantina Ajdini
Edi Tozaj
Silvana Islamaj
Altin Ballaj
Valvona Kordha
Nevila Xoxa

Lista PDS

Qarku TIRANË
Artur Duçkallari
Xhevdet Kacani
Lavdije Ruçi
Florian Pullazi
Pirro Milkani
Pandeli Theodhori
Roland  Permeti
Petrit  Nathanaili
Gentian Çelosmani
Bardhyl Tosku
Mimoza  Paraveli
Artan   Çelmeta
Siçiliana Lisi
Alba Hasa
Ferat Pali
Elton Agolli
Entela Basha
Klodian Kumbara
Islam Dervishi
Sokol Kurtbalaj
Irini Beqiraj
Napolon Ibrahimi
Gjergj Prifti
Fiqiri  Çaça
Bledar Domi
Alma  Toska
Vasilika Sterjo
Drita Teta
Shpetim Sala
Aurora  Hoxha
Shefik Ajdini

Qarku Vlorë
Paskal Milo
Sazan  Aliko
Aleksandra Shkurti
Medin  Xhelili
Leka Veraj
Sejko Metaj
Altin Gaba
Flugert Lala
Thanas Hyso
Sofokli Mekshi
Eqerem  Baco
Pellumb Beqiri
 
Qarku Fier
Leonard Strati
Flamur Buzi
Timo Koçi
Aferdita Kola
Agim  Metaj

Qarku Berat
Dritan Devole
Xhevahir Sulovari
Altina  Shyti
Irfan Myftaraj

Qarku Korçë
Silvana Xuhano
Petraq Premti
Gjergji Ropi
Violeta Gjoni

Qarku Elbasan
Paskal   Milo
Pellumb  Xhelili
Fatbardha Alimeta
Enea    Kapurani
Rrapush Bahiti

Qarku Durrës
Fadil Hoxha
Ilia  Milloshi
Elton Karaj
Aferdita Plepi
Qarku Lezhë
Petraq Kalemi
Fran Mataj
gjon  Marku
Vjollca Metaj

Qarku Shkodër
Pashuk Masmalaj
Agim Halluni
Tonin Bala
Miranda Xhaferi
Valter Vathaj

Qarku Dibër
Paskal Milo
Petrit Zili
Anita Kurti
Bledar Lleshi
Dritan Pjeçi
Agim Gjoni
 
Qarku Kukës
Gezim Bushati
Besnik Lleshi
Alba Hallvaxhiu
Sali Thaçi

LISTA E PAA

TIRANE
Lufter Xhuveli
Ndue Preka
Etleva Canaj
Sajmir Hoxha
Auron Meneri
Salian Çullhaj
Aelita Mani
Leonard Boduri
Dritan Arapi
Arta Kodra
Bashkim Toska
Artur Aliaj

BERAT
Lufter Xhuveli
Ajet Veleshnja
Blerina Agaj
Violeta Ruzi
Xhevahir Mezini
Shkelqim Çela
Xhako Lamçellari

DIBER
Lufter Xhuveli
Skender Lata
Dallandyshe Kallaverja
Agron Daci
Faik Hida
Elsa Tunaj
DURRES
Lufter Xhuveli
Enver Maloku
Zoje Meca
Refat Dervina
Perparim Zaimi
Evgjeni Bici
Agim Shtama
Merita Çeka
Hajri Dervishi

ELBASAN
Lufter Xhuveli
Shkelqim Elezi
Luljeta Bodurri
Sotir Panxhi
Mylazim Tusku
Teuta Hida
Leonard Bitri
Vangjel Tollumi
Natasha Berdufi

FIER
Lufter Xhuveli
Shahin Bejdaj
Ilir Robo
Alfred Balla
Perparim Gropa
Angjelina Mertiri
Besa Goxhaj
Petraq Dafa
Pranvera Hajdini
Ferdinand Cobo

GJIROKASTER
Lufter Xhuveli
Bekim Sinani
Feti Hajredini
Riza Mama
Flora Zharkalli

KORCE
Lufter Xhuveli
Pellumb Abeshi
Aishe Terolli
Gezim Adri
Alket Tomorri
Aida Marko
Paqesor Cane
Dragan Mitre
Rudina Sari
Shaban Mero
Klaudeta Myteveli
Avni Mara

KUKES
Lufter Xhuveli
Shukri Shehu
Rruke Haziraj
Dylber Muslika
LEZHE
Lufter Xhuveli
Petrit Gjoni
Diella Lufi
Beqir Ahmeti
Anida Gazulli
Gjon Gjeta
Hile Gjoka

SHKODER
Lufter Xhuveli
Mark Molla
Myzafer Kraja
Vasita Lumanaj
Rrok Kola
Fadil Heta
Meleke Strica

VLORE
Lufter Xhuveli
Arian Demiri
Zeliha Ferhati
Agim Mukaj
Ziso Kapurani
Meme Habazaj
Maria Vasili
Alfred Mecorapaj
Bashkim Abazi
Dallandyshe Nazeraj
Dritero Kenaci


Krerët e PBK

TIRANE
Adriatik Alimadhi

SHKODER
Gëzim Brezda

FIER
Majlinda Toro

VLORE
Kujtim Lamaj

KORCE
Arben Hoxha

DURRES
Shpëtim Varaku
ELBASAN
Dalip Kadriu

BERAT
Refat Velmishi

DIBER
Fatmir Doksani

GJIROKASTER
Petrit Pollo

LEZHE
Dile Nikolla

KUKES
Basri Elezi


LISTA E PBDNJ

TIRANE
Leonard Solis
Jani Mavromati

DURRES
Kristo Huta

GJIROKASTER
Vangjel Dule
Kristostan Kamberi

VLORE
Vangjel Dule
Harallam Pandeki

KORCE
Vangjel Dule
Thanas Poci

BERAT
Vangjel Dule

SHKODER
Tom Cura

LEZHE
Sokol Marku

DIBER
Vilma Premti

ELBASAN
Thoma Jani
Altin Kënuti


Lista e PDK

TIRANE
Jak Ndokaj
Marije Dobra
Ded Bajraktari
Skender Hodja
Ibrahim Likzelia
Mark Frroku
Kujtim Gjuzi
Ndok Kola
Meleqe Renja
Astrit Tako
Agim Sali
Tefta Speci
Ermira Gjinaj
Kristo Laci
Gilberta Çullhaj
Marsela Shehu
Ermira Kurti
Vullnet Koldashi
Dritan Brama
Durim Patoshi
Mileva Meksi
Luan Kurti
Evis Zalta
Prend Gjoka
Anton Shkoza
Shefqet Kanani
Anxhela Palla
Etleva Veliu

BERAT
Nard Ndoka
Lorenc Mato
Majlinda Stajko
Neritan Vito
Pwrparim Harizaj
Lorela Papa
Ardian Ermezi
Arben Likaj

DIBER
Emond Stojku
Agim Pisli
Fatime Meta
Emin Saraçi
Gerta Qurku
Kujtim Martani

ELBASAN
Ymer Tola
Rezart Kovaçi
Gentjana Lulgjuraj
agron Gega
Rudin Bardhoshi
Lutfi Hidri
Eurona Leka
Everes Hoxha
Iridon Bahiti
Mirela Shijaku
Eglantina Doko
Astrit Mustafai

FIER
Vladimir Beja
Gazmend Cela
Arta Progonati
Petraq Kote
Alban Shabani
Dritan Kripa
Elsa Goga
Pirro Kice
Mimoza Koreshi
Ferdinand Zdrava
Stela Taçi
Neim Dervishi
Saimir Kazanxhiu
Pellumb Trifka
Anton Perlala
Artur Gjika

GJIROKASTER
Aida Joanidhi
Gezim Proko
Lulezim Sulaj
Xhevair Llana

KORCE
Tefik Doko
Ilia Goçllari
Teuta Hoxha
Ilia Jatagani
Lulezim Hoxhaj
Dashamir Topçi
Diora Potka
Rolandi Lalaj
Natasha Ktona
Denis Zguro
Marjola Diko

KUKES
Kreshnik Lushaj
Dem Brati
Marime Bilalaj
Binak Pepkolaj

LEZHE
Ndue Shpani
Fran Lleshi
Mimoza Gjoka
Nikoll Ndreu
Simon Kalaj
Pashke Paçuku
Genti Boçi

SHKODER
Nard Ndoka
Frrok Gjini
Alma Kurti
Mark Lumaj
Mark Kroqi
Gjelosh Prendi
Broz Pjetrani
Gjergj Sokoli
Xhevat Hoxha

DURRES
Apollon Baçe
Haki Purriqi
Manjola Memini
Albana Kapexhiu
Spiro Bojaxhiu
Dashamir Lika
Prenush Paloka
Ndue Dema
Arben Likaj
Julinda Domi

VLORE
Baki Jazaj
Qetsor Ferunaj
Dhimitraq Lapa
Tefta Zoto
Bejto Karçanaj
Lorand Merkuri
Matilda Hyseni
Aleksandra Llanaj
Ermal Guçaj
Esat Asllanaj