Kongresmeni amerikan Eliot Engel n nj intervist pr gazetn shqiptaro-amerikane Illyria n Nju Jork ka deklaruar se i ka sugjeruar sekretares amerikane t shtetit Kondoliza Rajs q Shqipria, Maqedonia dhe Kroacia t marrin ftesat pr antarsim n NATO n Samitin e Bukureshtit q do t mbahet gjat muajit prill.Q t tre vendet e Ballkanit Shqipria, Maqedonia dhe Kroacia aspirante pr tu ftuar n Samitin e Bukureshtit, duhet t antarsohen dhe ajo ka rn dakord me sugjerimet e mia. Kshtu q kundrshtimet pr futjen e Shqipris n NATO sot mund t jen mendime personale t njerzve, q sigurisht jan t gabuara, por kjo nuk sht politik e SHBA-s, theksoi pr Illyria, kongresismeni Engel.Sipas tij, sht koha e duhur q kto vende t Ballkanit Perendimor t marrin ftesat pr antarsim dhe t mos shtyhet procesi. Sikur ne t kishim pritur e t kishim shtyr antarsimin e vendeve baltike (Letonia, Lituania dhe Estonia) n NATO, sot nuk do t ishte m e mundshme, sepse rust do t na kishin penguar. Por, ne e bm n kohn e duhur. Un mendoj se sht koha e duhur sot edhe pr Shqiprin dhe dy vendet e tjera t Karts s Adriatikut dhe n mnyr absolute kundrshtoj fardo shtyerje t mundshme, theksoi lobisti i njohur amerikan pr shtjen shqiptare, Eliot Engel.Kongresmeni demokrat ka pohuar se i ka sugjeruar sekretares amerikane se "kufizimi vetm pr antarsimin e Kroacis n NATO, nga vendet q aspirojn t bhen antar n Samitin e Bukureshtit do t ishte nj veprim i gabuar i SHBA-ve dhe NATO-s".Lidhur me pavarsin e Kosovs, kongresisti Engel sht shprehur pr Illyria se ajo do t kryhet kto jav, por pa dhn ndonj dat t sakt. Tani bhet fjal vetm pr modalitetet dhe pavarsia ka hyr n rrugn q nuk ka kthim pas.Kundrshtart e pavarsis vetm mund t vshtirsojn periudhn pas saj, por nuk mund ta ndalin dot m at", ka theksuar Engel.