Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se një operacion tokësor kundër forcave kurde në Siri ka filluar “de-facto” pas dy ditëve të bombardimeve.


Turqia ka kërcënuar një operacion të plotë ushtarak për të larguar luftëtarët kurdë nga rajoni Afrin, që mbahet prej tyre që nga viti 2012.


Siria, ndërkohë, ka paralajmëruar se do të dalë kundër çdo operacioni dhe tha se do të shfarosë avionët turq. Erdogan nuk e sqaroi nëse komenti i tij “de facto” kishte thënë se trupat turke e kishin kaluar kufirin.


Ai mund të ketë pasqyruar gjuhën e përdorur më parë nga Ministri turk i Mbrojtjes Nurettin Canikli, i cili tha se granatimi ishte “fillimi de-facto” i një pushtimi të planifikuar të Afrin.


Presidenti gjithashtu kërcënoi të godiste qytetin Manbij – rreth 100 km larg Afrin në një zonë tjetër kurde.


Ndërkohë, Rusia – një aktor i rëndësishëm ushtarak në rajon – thotë se nuk do të ndërhyjë në asnjë konflikt në Afrin.


Kursi YPG (Njësitë Mbrojtëse të Popullit Kurd të Sirisë) ka qenë një pjesë kyçe e betejës kundër grupit që e quan veten Shtet Islamik në Siri dhe është mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.


Por duke folur në një takim të partisë së tij AKP në pushtet, Erdogan edhe njëherë e lidhi grupin YPG dhe grupet e tjera kurde siriane me PKK turke, një grup kryengritës që konsiderohet si një organizatë terroriste nga Turqia.


“PKK, YPG, PYD janë të gjitha të njëjta, ndryshimi i emrave nuk ndryshon faktin se ato janë organizata terroriste”, citon agjensia e lajmeve Anadolu e Turqisë.


Ushtria turke nisi të enjten gjuajtjet me artilerinë e rëndë në drejtim të rajonit Afrin, duke thënë se po i përgjigjej zjarrit që po vinte nga zona.


Megjithatë, Turqia ka kërcënuar për të pastruar luftëtarët kurdë nga Afrin dhe Manbij për disa muaj.


Planet e saj duket se janë përshpejtuar nga një njoftim nga Shtetet e Bashkuara se do të ndihmonte Forcat Demokratike të Sirisë (SDF) – një aleancë kundër IS-së, në të cilën YPG është anëtare – të ndërtonin një “forcë të sigurisë kufitare” të re për të parandaluar kthimin e ISIS.


Turqia reagoi me zemërim, me presidentin Erdogan duke e quajtur forcën kufitare një “ushtri terrori”.


YPG thotë se rajoni Afrin është goditur nga dhjetëra predha artilerie që nga e enjtja. Rizan Habou, nga Këshilli Demokratik Sirian në Afrin, i tha BBC Arabic se banorët po kërkonin strehim.


“YPG dhe civilët do ta mbrojnë Afrin deri në momentin e fundit”, tha ai.


20 janar 2018 (gazeta-Shqip.com)