Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka
thirrje edhe nj her Turqis pr prmbajtje n konfliktin me rebelt e organizats ilegale kurde, PKK. Zdhnsja e tij Dana Perino tha, se n takimin me kryeministrin Rexhep Taip Erdogan t hnn Bush do t synoj ta bind Ankaran, q t heq dor nga marshimi n veriun e Irakut. Edhe Bush do ta eliminoj PKK-n, tha Perino, pa prmenduar nga afr ndonj kontribut t SHBA-ve n kt drejtim. N prag t takimit Erdogan u kishte
thirrje SHBA-ve pr masa "urgjente" kundr rebelve. Aktivitetet terroriste t PKK-s jan nj "prov" pr marrdhniet ndrmjet SHBA-ve dhe Turqis, tha ai n Ankara. Rreth 4000 rebel t PKK-s prgatiten n veri t Irakut pr sulme kundr Turqis.