Baviola ShatroPërfundon edicioni i katërt i Festivalit Ndërkombëtar "Takimet muzikore të dy boteve"
Nj miksim midis xhazit dhe tingujve t etnosit ballkanik, dhe atij oriental – nj prvoj eksperimentale q tronditi kalan e Gjirokastrs nj mbrmje m par. Nn tingujt e kitars s Toni Kitanovskit, trumbets, daulles dhe trombs, orkestra nga Maqedonia dhe muziks tradicionale shqiptare t sjella nga grupi polifonik i Himars, festivali ndrkombtar “Takimi muzikor i dy botve”, mbylli edicionin e katrt t tij, organizuar si do vit nga shoqata franko-shqiptare “Argjiro”, nn kujdesin e veant t deputetit t Gjirokastrs, z. Genc Ruli. N natn finale publiku i pranishm n mjediset e kalas s Gjirokastrs pati mundsin t shijoj nj potpuri m kng polifonike nga repertori i krahins s Himars. Ndrsa artisti me fam botrore Toni Kitanovski ka mrekulluar me tingujt jazz dhe blues t shkrira n shprehin rome t tre instrumentistve rom t ardhur nga Maqedonia. Pr gati nj or kan udhtuar me tingujt muzikor nga pjes klasike franceze, n ritmet afrikane, atdheun e jazz-it, New Orleans, muzik ballkanike me pjes t shkputura nga dasmat tetovare e martesat tradicionale turke, t prziera me energjin dhe pasionin e popullit rom, me pjes si: “Cherkez Babo”; “Togo”; Turkish Cochek”; "Tetovska”, “New Orleans”, “Mr. Neat” etj.


Ndrsa nata e dyt e festivalit rezervoi performancn e djemve t rinj t grupit polifonik "Bilbilenjt e Progonatit", nga Tepelena, t cilt prcolln para publikut nj pjes t folklorit t pasur t iso-polifonis nga treva e Labris. N kt prezantim bnin pjes disa kng t vjetra epike dhe lirike nga krahina e Kurveleshit. N vazhdim t programit publiku dhe ekspertt e muzikologjis patn rastin t ndiqnin nj koncert t Kuintetit Kamertal t Fizarmonikave t ardhur nga Kroacia. Ky formacion i njohur muzikor sht themeluar dhe drejtohet nga pedagogu i Akademis s Arteve nga Kroacia, muzikanti shqiptar nga Kosova Bashkim A. Shehu. Ndrsa n natn e par t ktij festivali performuan sopranoja Eva Golemi dhe kuarteti i harqeve “Artus” nga Prishtina.


N kuadrin e veprimtaris “Takimet muzikore t dy botve” q u mbajt n Gjirokastr nga 4 deri n 6 qershor, organizuar nga shoqata franko-shqiptare “Argjiro” u zhvillua edhe konferenca “Kultura n komunikimet ndrshqiptare dhe prezantimi i saj n bot”, moderuar nga filologu i njohur kosovar Shklzen Maliqi, ku morn pjes Baviola Shatro, piktori kosovar Mehmet Beluli, muzikologu nga Kroacia, Bashkim Shehu, politikani dhe publicisti Veton Surroi, aktori Viktor Zhusti regjisorja Ilda Mara, dramaturgu Jeton Neziraj, muzikanti Arben Llozi, muzikanti Ilir Bajri etj. Gjat ktij debati u vlersuan nga kndvshtrime t ndryshme shtjet e komunikimeve t ndrsjella ndrshqiptare n sisteme t veanta t kulturs shqiptare dhe t kontakteve t saj me vetveten dhe n trsi me botn. “Pr shkak se shqiptart jetojn n disa shtete dhe kan edhe nj diaspor t madhe dhe shum t shprndar, kultura shqiptare sht nj “entitet” kompleks, i cili sht i varur nga komunikimet dhe mobiliteti. Andaj kemi par t udhs q si pjes e festivalit “Takimet muzikore t dy botve”, q tradicionalisht mbahet n Gjirokastr, ta kthejm n nj piknisje t nj debati mbi komunikimet kulturore ndrshqiptare dhe prezantimin e kulturs shqiptare n bot, debat q do t vazhdoj me disa panele t tjera n Shqipri e Kosov dhe do t prfundoj me nj konferenc tjetr q do t mbahet n shtator n kalan e Prizrenit”, - tha n fillim t ksaj konference filologu i njohur kosovar, Shklzen Maliqi. “Biseda dhe debate pr kulturat duhet t jet sa m serioz, sepse vetm pse jemi t gjith shqiptar, nuk mjafton dhe nuk do t thot se kemi komunikim kulturor mes nesh. Pr shkak se n nj an t kufirit ishte censura komuniste dhe n ann tjetr t tij ishte censura e pushtetit serb, dy kulturat bazike shqiptare kan humbur dhe krkojn elsin e komunikimit”, - tha gjat fjals s tij politikani dhe publicisti Veton Surroi. Pr tre net me radh, grupe t ardhura nga krahina t ndryshme t Shqipris, kngtar lirik, instrumentist nga Kosova, Maqedonia e Kroacia, emra t njohur t kulturs dhe artit, intelektual nga Shqipria e Kosova, nn prezantimin e aktorve Viktor Zhusti dhe Blerta Syla i dhan jet kalas s Gjirokastrs, e cila vitin tjetr do t hap srish dyert pr edicionin e pest t ktij festivali ndrkombtar.