Eureporter i ka kushtuar një shkrim vizitës së kryeministrit Edi Rama në Bruksel, si një përpjekje për të nxitur hapjen e negociatave por edhe akuzave të kryedemokratit Lulzim Basha dhe hetimit që ka nisur nga prokuroria për kontratat lobuese të kësaj partie në Uashington.


Nga Martin Banks


Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ishte në Bruksel të hënën (4 dhjetor) në një përpjekje të re për të shtyrë për fillimin formal të hapjes së negociatave me BE.


Por, edhe para se Rama të largohej nga Tirana, kishte pretendime se fushata negative e liderit të opozitës shqiptare kundër qeverisë mund të komplikonte bisedimet e Ramës me zyrtarët e lartë të BE këtë javë.


Që nga fillimi i këtij viti, udhëheqësi i Partisë Demokratike të qendrës së djathtë Lulzim Basha ka deklaruar se Rama dhe partia e tij janë nën gishtin e tregtarëve shqiptarë të drogës. Së fundmi, dy javë më parë, kur kryeministri shqiptar i shkroi letra personale të gjithë liderëve qeveritarë të BE 28 duke u lutur për ndihmën e tyre në kapjen e shefave të krimit të Shqipërisë, Basha përsëriti pretendimet e tij në një intervistë për Newsweek.


Megjithëse deri më tani nuk ka dhënë dëshmi për pretendimet e tij, ato duket se ishin pjesë e një fushatë afatgjatë të zhvilluar në mars kur vizitoi Uashingtonin për të nënshkruar kontrata me një grup lobistësh amerikanë.


Pas një sërë zbulimesh të Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Investigative (BIRN), Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë të enjten (30 nëntor) tha se Prokurorët e Rrethit të Tiranës kishin hapur zyrtarisht një hetim mbi llogaritë e Partisë Demokratike rreth asaj se sa kishte shpenzuar në kompanitë lobuese të SHBA. Sipas raporteve të BIRN, lobistëve, të gjithë të lidhur me partinë republikane amerikane, iu ofruan kontrata me vlerë afërsisht 1 milion dollar, shumica e të cilave u futën nëpër përmes kompanive offshore dhe nuk u regjistruan si shpenzime partiake sipas ligjit zgjedhor të Shqipërisë.


Basha u përgjigj se partia e tij ka vepruar në përputhje të plotë me ligjin dhe ka pohuar se akuzat e Partisë Socialiste për pastrimin e parave ishin një mashtrim për të shmangur të vërtetën për Kryeministrin Rama, ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri dhe socialistë të tjerë në pushtet, zyrtarë të akuzuar në mënyrë të përsëritur nga opozita për lidhje kriminale.


Megjithatë, ka frikë se lufta e brendshme mund të ndikojë negativisht në nxitjen e madhe diplomatike të Ramës në Bruksel këtë javë, ku ai do të thotë se vendi po bën progres të mirë në reformat e kërkuara nga BE për Shqipërinë për të filluar zyrtarisht bisedimet e pranimit.


Të hënën, Rama do të takohet me presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, të ndjekur të martën me një takim me homologun e Tusk, Antonio Tajani. Rama pritet gjithashtu të ketë diskutime me presidentin e komisionit Jean-Claude Juncker.


Takimet vijnë pasi Komisioni Evropian në mars, rekomandoi që vendet anëtare të BE të konsiderojnë hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë, megjithëse komisioneri i zgjerimit të BE Johannes Hahn paralajmëroi se ende duhej të tejkaloheshin pengesat, duke përfshirë hijet e një ekonomie të lidhur me tregtinë e drogës, mungesën e transparencës dhe pretendimet e vazhdueshme për korrupsion.


Më parë këtë vit, Rama doli fitimtar nga zgjedhjet kombëtare, një rezultat që i dha atij një mandat për të nxitur masat e kërkuara për Shqipërinë për tu bashkuar me BE.


Në mars, shefja e çështjeve të jashtme të BE Federica Mogherini vlerësoi Ramën dhe Shqipërinë për punën e madhe që kanë bërë gjatë këtij viti duke shtuar se të kanë besimin dhe mbështetjen e plotë të saj. Ajo ndau shpresën e saj për ta sjellë këtë vend brenda Bashkimit Evropian.


Rama ka thënë se shpreson që Shqipëria do të marrë një dritë jeshile për bisedimet zyrtare të BE për të filluar në fund të 2017.


Prokuroria e Shqipërisë javën e kaluar konfirmoi se po heton mashtrimin ose falsifikimet e mundshme në pasqyrat financiare të partisë opozitare. Kreu i Prokurorisë së Rrethit të Tiranës, Petrit Fusha, i tha BIRN-it se po mbledhin dokumente mbi kontratat lobuese të partisë në Uashington. Kërkesat për informacion ishin dërguar në parti dhe në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.


Prokurorët u alarmuan pasi BIRN zbuloi se gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit, Partia Demokratike nënshkroi dy kontrata me lobistët amerikanë Stonington Strategies për të siguruar takime me figura të larta në administratën e Presidentit Donald Trump.


Kompania tha se mori dy pagesa nga PD me vlerë 525,000 dollarë amerikanë plus një pagesë të tretë prej 150,000 dollarë nga Biniatta Trade LP një kompani e regjistruar në Skoci, nën pronësinë e dy kompanive Belize.


Pak para zgjedhjeve, Basha botoi një fotografi me Presidentin e SHBA Donald Trump por tani raportohet se fondet për mundësinë e tij për foto me Trump erdhën nga një biznesmen kontroversal turk me emrin Kamil Ekim Alptekin, i cili thuhet se ishte një mik i Bashës.


Në 2016, Kemal kishte një kontratë lobimi që implikoi ish-këshilltarin e sigurimit kombëtar të presidentit Trump, Michael Flynn, në rrëmbimin e propozuar nga SHBA të udhëheqësit fetar azilant Fethullah Gylen, i akuzuar nga qeveria turke se ishte pas një përpjekjeje të dështuar të grushtit të shtetit.


Flynn dhe djali i tij, Michael Flynn Jr, u takuan me zyrtarët e qeverisë turke në dhjetor 2016 pasi Michael Flynn ishte zgjedhur tashmë si këshilltar i sigurimit kombëtar dhe thuhet se kanë diskutuar mundësinë e transportit të Gulenit në një avion privat në burgun turk, në ishullin e Imralias.


Shqipëria së bashku me vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor u njoh si një vend kandidat potencial për pranimin në BE në 2003 dhe zyrtarisht paraqiti një aplikim për anëtarësim në prill 2009. Në tetor 2012, Komisioni rekomandoi që Shqipërisë ti jepej statusi i kandidatit të BE-së, në varësi të përfundimit të masave kyçe në reformën e gjyqësorit dhe administratës publike dhe rishikimin e rregullave parlamentare të procedurave.


EuReporter