Kupa e Europes do mbushe xhepat e lojtareve te kombetares spanjolle, te cilet, pervec prestigjit do te fitojne edhe shume te holla. 500 mije euro per koke do fitoje cdo lojtar iberik.

Kupa e Europes do mbushe xhepat e lojtareve te kombetares spanjolle, te cilet, pervec prestigjit do te fitojne edhe shume te holla. 500 mije euro per koke do fitoje cdo lojtar iberik.

Lajmin e ben te ditur gazeta e perditshme “Marca”, sipas se ciles, lojtaret dhe federata kane arritur nje marreveshje, pasi kjo e fundit ka marre plot 27 milione euro nga UEFA. Fillimisht, shperblimi ishte menduar deri ne masen 214 mije euro per koke, por pas disa bisedimeve mes paleve, kjo shume eshte dyfishuar.

Kete fundjave, Spanja do luaje ndeshjen e radhes eleminatore kunder Estonise ne Talin. Ne dy ndeshjet e para eleminatore te boterorit 2010, Spanja ka grumbulluar 6 pike, duke hedhur nje hap te rendesishem drejt Afrikes se Jugut.