Shqipria do ta nis n Rumani fushatn kualifiuese n Euro 2012. Kjo u vendos n Luksemburg ku u prcaktua dhe kalendari i Kuqezinjve. Rumunt do na presin m 4 shtator t ktij viti dhe po me ta do t mbyllim m 12 tetor t 2011 n Tiran. Luksemburgu dhe Bosnje Hercegovina do t vij m pas t luajn n Shqipri. Tifozt shqiptar duhet t durojn deri n 3 shtator t 2011 pr t par Francn nga afr. Kuqezinjt do t pushojn m 30 mars dhe 4 qershor. Kombtarja e drejtuar nga Josip Kuze sht pjes e grupit D eliminator s bashku me Francn, Rumanin, Bosnje Hercegovinn, Bjellorusin dhe Luksemburgun. Miqsorja m e afrt pr ekipin ton do t jet m m 3 mars ndaj Irlands s Veriut n Tiran.