Nuk sht e vrtet q tregjet e kapitalit nuk i jan prgjigjur oferts s Shqipris, daljes s mundshme t detyrimit shtetror sovran shqiptar me prerje deri 99 mij euro, me nj vler trsore prej 400 milion eurosh. Prkundrazi, gjat takimeve q drejtuesit e Ministris son t Financave zhvilluan n fund t muajit prill t ktij viti me nj numr t konsiderueshm investitorsh (banka investimi, kompani gjigande n sektor t ndryshm q investojn npr bursa etj.) n disa nga qendrat m t rndsishme financiare n Evrop, reagimi i ktyre t fundit ishte shum entuziast. I njjt ishte edhe mendimi i agjencive t specializuara t informimit apo vlersimit, q e ndjekin n vijimsi tregun e kapitaleve, si Reuters Finance, Fitch Ratings etj. Reuters Finance u shpreh se «vendimi i qeveris shqiptare pr t nxjerr eurobondin sht marr tashm dhe ky bond e ka t garantuar shitjen» («Reuters Finance report on Albania’s eurobond», raportim n dat 12 maj 2010). Vendimi pr t mos hyr n treg menjher dhe me do kusht sht vetm dhe thjesht i qeveris shqiptare, pr t mos rnduar kt borxh t ri me norma t larta interesi. Nuk ka asnj nxitim pr kt. Arka e shtetit shqiptar nuk ndodhet n dit t hallit dhe nuk sheh nga eurobondi si kamerdare shptimi. Qeveria jon do t nxjerr n treg eurobondin vetm ather kur situata financiare t stabilizohet dhe normat t ulen drejt prmasave q e bjn kt marrje borxhi t plqyeshm pr financat tona publike. Ministria jon e Financave ende nuk u ka krkuar menaxherve t saj t shitjes s eurobondit (bankave J. P. Morgan dhe Deutsche Bank) q t nxjerrin oferta pr blerje. Nuk e ka br, n emr t marrjes s borxhit me interesa sa m t lehta pr buxhetin e shtetit. Do t ishte gjja m e leht t nnshkruante nj kontrat me kusht garancie me menaxhert J. P. Morgan dhe Deutsche Bank. Por kjo do t’i shtonte interesit prej 8.5 pr qind edhe 3-4 pr qind t tjera ose praktikisht 12-16 milion euro shtese pagesa interesi nga ana e shtetit shqiptar n do vit, pr garancin. Prandaj po pritet nj koh dhe dit m e prshtatshme. Pr t’u kursyer brezave t taksapaguesve kt barr 60-80 milion euroshe n pes vjet. Hamendjet e gjithfar fantazish nuk kontribuojn n imazhin q vendi yn si borxhli i mir ka krijuar n tregjet e kapitalit. Strategjia e shpallur e Ministris son t Financave pr kt vit ka qen trheqja e qeveris nga nxitja fiskale. Pra, u krkua q qeveria me uljen e shpenzimeve dhe borxhit publik, t bnte presion ndaj bankave t nivelit t dyt, q t kreditonin ekonomin. Objektivi i huamarrjes vjetore do t mbahet, n prputhje me ligjin e buxhetit t shtetit. Ministria e Financave vendos t emetoj m shum apo m pak nga nj instrument i caktuar borxhi (n kt rast eurobondi, por kemi edhe bonot e thesarit n tregun e brendshm ose instrumente t tjera), n nj pjes t vitit apo n nj tjetr, n varsi t gjendjes s paras kesh (likuiditetit) n tregun vendas dhe t huaj. Konkretisht, pr kt periudh t par t vitit, duke pasur parasysh situatn mjaft likuide n tregun vendas dhe duke mos cenuar parat e bankave tregtare n dispozicion t sektorit privat, qeveria ka marr m tepr hua n tregun e brendshm. Dhe kjo sht shoqruar me ulje, jo rritje t normave t interesit pr bonot e thesarit. Kshtu pr shembull, norma e interesi t bonos njvjeare, e cila shrben si nj barometr i mjedisit t interesit n tregun e titujve vendas dhe prbn nj pjes t rndsishme t huave qeveritare nga tregu i brendshm, ka psuar rreth 13 pr qind ulje vetm gjat katr muajve t fundit. Shenj se qeveria i ka t gjitha mundsit t mos falimentoj, por t siguroj parat e nevojshme pr shpenzimet dhe investimet, edhe duke pritur t marr nj borxh me eurobondin, brenda kufijve t nj interesi t padmshm pr deficitin buxhetor t vendit. Shenj tjetr q nuk sht thar pr para arka e shtetit e prbn shkrirja e shpenzimeve t ngurtsuara, pas nj periudhe bllokimi t tyre, pr t prballuar shpenzimet qeveritare dhe rritur imazhin e vendit dhe qeveris si menaxhere t mir t deficitit publik. Eurobondi sht m se i mirpritur t kontribuoj, por n kohn e duhur dhe me nj interes jo vrastar. Sigurisht q kjo strategji nuk ka dshtuar. Vetm pritet nj koh m e mir dhe jo kaq nervoze e tregjeve financiare ndrkombtare, pr t marr nj interes m t prshtatshm. Dhe kjo koh patjetr q do t vij.