brbrPara takimit me kryeministrit Edi Rama eurodeputeti Knut Flackenstein konsumoi nje kafe pune me ambasadorin amerikan Donald Lu dhe ambasadoren e BE Romana Vlahutin ne nje nga hotelet prane kryeministrise Per mediat eurodeputeti tha se debati politik behet ne Parlament e jo ne rruge Eurodeputeti u shpreh i prere se nuk gjendet ne Tirane per te negociuar mes mazhorances dhe opozites per tejkalimin e ngercit politikbrbr
brbrTakimin me kryeministrin Edi Rama qe zgjati per rreth 45 minuta Flackenstein e vleresoi si pozitiv Ne dalje nga selia e kryeministrise pak metra nga cadra e protestes se opozites deputeti gjerman i Parlamentit Europian tha se nuk do vizitoje protestuesit Me pas i shoqeruar nga Ambasadorja e Bashkimit Europian ne Tirane Romana Vlahutin eurodeputeti i eshte drejtuar kryesise se Kuvendit ku zhvilloi nje takim me kryeparlamentarin Ilir Meta Takimi nisi ne oren 1130 dhe zgjati pertej parashikimeve dhe percaktimit protokollar te takimeve te ketij niveli Per rreth nje ore e gjysme mesohet se eshte diskutuar mbi situaten politike si dhe procesin e reformave ne Shqiperi Vizita e eurodeputetit zyrtarisht zhvillohet pas miratimit ne Parlamentin Europian te rezolutes per procesin e integrimit europian te Shqiperise Nderkohe te henen zedhenesja e Komisionit Europian Maja Kocijancic deklaroi se debati duhet te zhvillohet brenda parlamentit dhe jo jashte tij Polarizimi i metejshem i arenes politike sipas Brukselit do te ishte vetem kunderproduktive per ambicien e Shqiperise per tiu bashkuar Unionit Europian Kocijancic theksoi se  eshte e rendesishme te tregohet vazhdimesia e punes se Parlamentit ne nje moment kyc kur diskutohen e miratohen ndryshimet ne vecanti ato qe lidhen me reformen e drejtesisebrbr
brbrbrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br