Esht hedhur shorti i Kups Europa League pr fazn cerekfinale.

Hamburgu, i cili arriti t mbijetoj duke eliminuar Andrlehtin, ditn e enjte do t prballet me belgt e Standart Liezh pr t vazhduar ndrrn e fitimit t ktij trofeu t par me kt emr. Ashtu si n Champions League edhe n kt veprimtari ka nj derbi, sht ai mes skuadrave spanjolle Valencia-Atletiko Madridit. Ndr prballjet e tjera t forta n kt faz cerekfinale t kups Europa League sht ajo mes Liverpulit dhe Benfiks.

Anglezt kan arritur t mundin Benfikn dy her n vitet 1981 dhe 1984 kur kan fituar Kupn e Kampioneve. N fazn e mparshme portugezt eliminuan Marsejn ndrsa Lioni eliminoi skuadrn franceze t Lils.

Cifti i fundit cerekfinal i ksaj veprimtarie sht ai mes Fulhamit dhe Volfsburgut. Ka qen mjaft interesante faza e mparshme e ksaj kupe ku n 8 ndeshje jan shnuar 34 gola. Ndeshje e para do t zhvillohet m 1 dhe 8 prill ndrsa gjysmfinalet n datat 22 dhe 29 prill.

Finalja e par e kups, e cila ka zvendsuar Kupn UEFA do t zhvillohet m 12 maj n Hamburg Arena t Gjermanis.