N shum vende jan shtuar masat pr t mbrojtur t pastreht nga reshjet e dendura t dbors dhe errat e fuqishme. Gjat dits s sotme, pritet q n Gjermani t bjer deri n 40 cm dbor.
N qytete si Dyseldorfi, punonjs t Kryqit t Kuq po ngrejn tenda pr akomodim urgjent t t pastrehve, ndrsa 10 vet deri m tani kan ngrir nga t ftohtit. Aeroportet kan sjell staf shtes, ndrsa operuesit e hekurudhave kan paralajmruar pr vonesa. N Britani, dimri m i rnd n dekada ka shtuar shqetsimet pr paksim t furnizimeve me gaz, ndrsa temperaturat ran n -22 grad Celcius.
Spanja veriore pret m tepr bor, ndrsa jugu i vendit sht goditur nga prmbytje t shumta.
Franca ku shum qytete jan pa energji elektrike sht n pritje t nj stuhie debor q sipas meterologve do t jet n nivele t jashtzakonshme.