Nga dita e sotme deri m 20 gusht n teatrin “Aleksandr Moisiu” n Durrs do t mbahet Java IX e Kinemas Spanjolle: “Evropa n ekran” n kuadrin e programacionit kulturor t mbylljes s Presidencs Spanjolle t BE-s dhe, duke qen se kinemaja sht nj nga transmetuesit m t mir t kulturs n shprehjen e saj shumfishe, kshtu nga sot nis projektimi i nj serie filmash spanjoll t realizuar n bashkpunim me vende t BE-s, si Portugalia, Gjermania apo Franca, pr t treguar ndryshimet dhe sfidat q, si Spanja ashtu edhe Evropa ka prballuar n 50 vitet e fundit dhe me pes portrete q reflektojn aspekte t ndryshme t shoqris evropiane sipas vshtrimit t kinemas spanjolle. T hnn m 16 gusht, n orn 19:00, n teatrin “A. Moisiu” do t jet prurimi i Javs IX t Kinemas Spanjolle, me projektimin e filmit “Nj frank, 14 peseta” (2006) me regji t Carlos Iglesias.


Filmi vendoset n Spanjn e viteve 1960, ku dy miq, Martíni dhe Markos, nisen pr n Zvicr n krkim t nj pune. Ln familjet n Spanj dhe shkojn drejt nj jete t re n Evropn e progresit dhe t lirive. Atje do t zbulojn nj mentalitet shum t ndryshm me t cilin duhet t prshtaten, duke punuar si mekanik n fabrikn e nj fshati t vogl industrial. Me mbrritjen e Pilarit, gruas s Martinit dhe t djalit t tyre, Pablo, si dhe t Maria Karmenit, q sht e fejuara e Markos, prfundon jeta e burrave beqar, q t dy bnin n at vend plot liri. Puna vazhdon prdit pr Pilarin dhe Martinin, ndrsa djali fillon t shkoj n shkoll e t integrohet. Me vdekjen e babait t Martinit, mendojn se at q kishin krkuar, e kishin arritur tashm dhe vendosin t kthehen. Pr udi t tyre, do t jet m i vshtir kthimi sesa largimi. Hyrja sht e lir dhe filmat do t shfaqen n versionin origjinal.