Euro 2012
Sfidat me Luksemburgun dhe Bosnjn mund t luhen n “Loro Borii”

Kombtarja shqiptare e futbollit mund t’i luaj dy ndeshjet e para eliminatore t Euro 2012 n stadiumin “Loro Borii” t Shkodrs. Pasi i nis ndeshjet n Grupin D m 3 shtator n fushn e Rumanis, skuadra e drejtuar nga trajneri Josip Kuzhe pret n fushn e saj fillimisht Luksemburgun (m 7 shtator), ndrsa m pas prfaqsuesen e Bosnj-Hercegovins (m 10 tetor). Federata Shqiptare e Futbollit synon t’i spostoj kuqezinjt n kryeqendrn veriore t vendit pr kto dy ndeshje, pas problemeve me drejtorin e stadiumit “Qemal Stafa”, impiantit q njihet si tempulli i Kombtares. Institucioni q drejton sportin e top-kmbs i ka drguar nj krkes zyrtare UEFA-s, pr ta lejuar Shqiprin q t luaj n Shkodr. Lvizja sht konfirmuar nga sekretari i prgjithshm i FSHF-s, Eduard Prodani. Numri 2 i federats deklaroi: “I kemi drguar nj krkes UEFA-s pr t’i luajtur n Shkodr ndeshjet me Luksemburgun dhe Bosnjn. Ky vendim ka ardhur pas mosmarrveshjeve t shumta me ‘Qemal Stafn’. Gjithashtu nuk duhet t harrojm se ky stadium dhe mbi t gjitha fusha, jan n kushte t paprshtatshme pr ndeshje t nivelit si Kampionati Europian”.


Vetm pak koh m par federata kishte shprehur publikisht shqetsimin pr gjendjen e terrenit n impiantin m t madh n vend. Nprmjet nj deklarate zyrtare, drejtuesit e futbollit kan theksuar se drejtoria e stadiumit n kryeqytet nuk ka marr asnj mas pr ndrrimin e tapetit, pavarsisht se dika t till e kishte miratuar edhe Ministria e Sporteve. Por, konflikti ndrmjet FSHF-s dhe “Qemal Stafs” lidhet me pagesn q kta t fundit krkojn pr ndeshjet e prfaqsueses. Bhet fjal pr nj shifr m t lart se nj milion lek t reja, e cila sht kontestuar fuqishm nga “qeveria” e futbollit n vendin ton.
#