Sulmuesi i Brazilit, Luis Fabiano, tha se Spanja dhe Brazili mund të jenë dy skuadrat favorite për të fituar titullin botëror, duke i mëshuar edhe faktit se të dy vendet kanë një mentalitet kulturor të gëzuar.Brazili e ka fituar pesë herë Kupën e e Botës, ndërkohë që Spanja, favoritja e kompanive të basteve, është kampione në fuqi e Europës dhe synon titullin e parë botëror.Sulmuesi brazilian Luis Fabiano tha se ai dhe skuadra janë të lumtur, due hedhur poshtë edhe disa pretentim të ish-kapitenit të “Seleçaos”, Sokrates, në lidhje me stilin e lojës së trajnerit Dunga.Sokrates, i cili kishte qenë ylli i skuadrës së vitit 1982, tha se Brazili ka për stil lojën sulmuese, dhe se sa cilësitë mbrojtëse.BRAZILI

Trajner: Karlos Dunga

Kapiten: Lusio

Ylli i skuadrës: Kaka

Vlera e lojtarëve: 515 mln euro

Numri i klubeve: 20 000

Numri i lojtarëve: 2 250 000

Viti i themelimit: 1914

Anëtarësimi në FIFA: 1923

Pjesëmarrje: 18

Trofe: 5 (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)

Bilanci: 92 N, 64 F, 14 B, 14 HSPANJA

Trajner: Vinsente del Boske

Kapiten: Iker Kazijas

Ylli i skuadrës: Fernando Torres

Vlera e lojtarëve: 565 mln euro

Numri i klubeve: 15 800

Numri i lojtarëve: 490 000

Viti i themelimit: 1903

Anëtarësimi në FIFA: 1904

Pjesëmarrje: 12

Trofe: 0

Bilanci: 49 N, 22 F, 12 B, 15 H
Burimi: Albania-sport.com
Kliko per te na ndjekur ne Twitter

E Premte, 11 Qershor 2010
Shto dhe ti komentin tendEmri dhe e-maili