Rreth 33 mij familje, nuk kan marr ende asnj lek, nga firmat piramidale, pr m shum se 10 vjet nga rrnimi i tyre. Deri m tani, vetm kreditort e shoqris Gjallica, kan marr nj pjes t parave t tyre. Nga shtija e aseteve t ish-firmave piramidale, qeveria mendon t prfitoj rreth 250 milion lek, shum kjo jo e mjaftueshme pr t shlyer t gjith kreditort.Me kt shum, do t bhet vetm nj likuidim i pjesshm i tyre, q sipas prllogaritjeve kreditort do t marrin rreth 7500 lek.

Statistikat tregojn se 300 mij persona kan humbur parat e tyre n shoqri t ndryshme.

Administratort e Fajdeve kan nisur punn pr kthimin e pjesshm t parave pr kreditort e VEFA-s, "Gjallics, Silva, Cenaj,Kamberi,

M.Leka, Beno, Xhaferri, Populli dhe Nahlel.Pjesa m e madhe e parave t mbledhura nga firmat piramidale, jan depozituar n banka jasht shtetit. Ekspertt kan identifikuar deri m tani nj rreth 110 milion dollar n kto banka, ku pjesa m e madhe e shums i prket shoqris rentiere Gjallica, me 93 milion dollar.