Eurodeputetja Tanja Fajon gjate fjales se saj ne seancen plenare te Parlamentit Evropian ka rekomanduar heqjen e regjimit te vizave per Shqiperine dhe Bosnjen.

Bosnja dhe Shqiperia kane permbushur kushtet kushtet ka deklaruar eurodeputetja socialdemokrate.

Edhe disa eurodeputete te tjere jane shprehur pro liberalizimit te vizave duke vleresuar se eshte dicka e nevojshme per zhvillimin e Ballkanit.

Bosnje e Hercegovina dhe Shqiperia duan te shohin driten ka deklaruar ministri i Jashtem suedez Carl Bildt.

Gjithashtu ata kane vleresuar se dy vendet kane ecur me shpejt se fqinjet e tyre Maqedonia dhe Serbia kur kane hyre ne procesin e liberalizimit.

Por gjate seances jane konstatuar edhe deklarata kunder heqjes se regjimit te vizave per shkak te problemeve qe Shqiperia dhe Bosnja kane me krimin e organizuar dhe korrupsionin.