Pes shtetas jan arrestuar natn e kaluar, pasi dyshuar pr falsifikim t monedhave. N nj operacion t koduar Euro Bank, policia e Tirans i ka vn prangat Ervis Tosku 23 vje, lindur dhe banues n Tiran, Shyqyri Dushku, 23 vjec, lindur n Skrapar dhe banues n Tiran, Bedri Noka, lindur n Kuks dhe banues n Selit Tiran, Kliti Zyka, 20 vje, lindur n Skrapar, student pran nj fakultetit privat n Tiran, Rogert Karaj, 20 vje, lindur dhe banues n Tiran, t dyshuar pr veprat penale t Falsifikimit dhe shprndarjes s monedhave.

Gjat kontrollit t ushtruar n banesat e ktyre shtetasve, u sekuestruan n cilsin e provs materiale 900 Euro, q dyshohen t jen t falsifikuara, 15 qese me lnd narkotike e llojit hashash, e prgatitur npr qese pr t'u shitur, nj granat dore, si dhe nj librez e falsifikuar studenti.Strukturat e hetimit t Krimit t sektorit Kundr Krimit Financiar n Policin e Qarkut t Tirans, n bashkpunim me specialist t Task Forcs s Krimit Financiar dhe Korrupsionit, pas nj hetimi disa mujor, dokumentuan veprimtarin e paligjshme t ktyre shtetasve, t cilt n bashkpunim me njri-tjetrin, kan shprndar Euro t falsifikuara.Materialet n ngarkim t ktyre shtetasve, ia kan kaluar prokuroris pr hetime t mtejshme.