Një kontigjent mësuesish u japin mësim në kushtet e izolimit rreth 70 fëmijëve, kryesisht në zonat verilindore të vendit
Shkollimi i fmijve t ngujuar pr shkak t gjakmarrjes do t vij nga interneti. Projekti i Ministris s Arsimit dhe Shkencs tregon se dalja nga vetizolimi i ktyre fmijve dhe edukimi i tyre mund t vij edhe duke shfrytzuar nj program kompjuterik, “Skype”, i cili aktivizohet prmes internetit. Kshtu, kta fmij do t mund t msojn dhe t pyeten.


Projekti


Interneti duket se sht zgjidhja q Ministria i Arsimit ka gjetur pr t nxjerr nga izolimi fmijt e familjeve t ngujuara nga gjakmarrja. Zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, tregon projektin me t fundit t MASH-it. "Nprmjet drejtorive rajonale, ku zhvillohen dhe ku jan kta fmij, sidomos te pjesa e zons verilindore, t’u jap msues q jan t aft t shkojn t’i mbledh dhe t bjn msime, ose individuale, ose n grupime, q krijojn mundsin q t paktn fmijt t jen t aftsuar. sht menduar q n fund do fmij t marr certifikimin e dftess pr njohurit q ka marr dhe ta mbroj n fund me nj diplom q sht e vlefshme pr t’u punsuar", - tha Nora Malaj. Aktualisht, nj kontigjent i posam msuesish u japin msim n kushtet e izolimit rreth 70 fmijve kryesisht n zonat verilindore t vendit. Zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, shprehet se sht menduar edhe pr njohjen e ktyre studimeve n kushte jo normale. "Po mendohet q nprmjet nj kompjuteri q do t instalohet te klasa ku fmijt mund t ishin dhe nj kompjuteri tjetr nprmjet “Skype”, fmija t orientohet, t marr pjes virtualisht n orn e msimit dhe njkohsisht t pyetet nga msuesja dhe kshtu ai vetizolim krijon nj lloj hapsir pr t’u
dhe ai pjes ndrgjegjsuese dhe pjes e aktivitetit t tij", - tha Malaj. Fenomeni i gjakmarrjes i riaktivizuar gjat dy dekadave t fundit nuk ka kursyer as fmijt. Fmijt e ngujuar si pasoj e gjakmarrjes mund t rikthehen n Qendrn e Trajtimit t Fmijve t Ngujuar n Polian, e cila prej nj viti funksionon si rezidenc e moshs s tret. Nj vit m par, rreth 30 fmijt e ngujuar q strehoheshin aty, u larguan pas skandalit s krijuar mes drejtuesve t qendrs dhe Bashkis s Polianit n lidhje me fondet e lvruara pr kt qendr.


Poliani


Ndrsa vetm pak koh m par n Komisionin parlamentar t shtjeve Sociale, drejtues t Ministris s Puns dhe asaj t Arsimit, kan theksuar nevojn e trajtimit t fmijve t ngujuar n qendr, pasi aty plotsohen dhe nevojat e tyre pr arsim dhe shrbime sociale. Sipas prfaqsuesve t Ministris s Puns, qendra n fjal sht marr n administrim nga kjo ministri dhe mund t rishihet ideja e rikthimit t fmijve t ngujuar n qendr, por e rndsishme mbetet q fmijt t jen n shoqrin e t rriturve. Zv.ministri Shamata ka raportuar para komisionit punn q po bhet pr arsimimin e fmijve t ngujuar, kryesisht n zonat e thella t Shkodrs. Sipas tij, deri n muajin tetor t vitit 2009, rreth 62 fmij kan marr msim n rrethana t ndryshme n zonn e Shkodrs, atje ku gjendet dhe numri m i madh i fmijve t ngujuar prej gjakmarrjes. “Nj numr i tyre marrin msim n 2 shkollat 9-vjeare t Shkodrs, ndrsa pjesa tjetr msojn n kushte shtpie, ka prbn nj problem. Me projektin “Shansi i dyt” kemi menduar q t punsojm 22 msues pr t’u dhn msim ktyre fmijve. Mundsia pr t arsimuar fmijt n zonat e thella malore sht shum e vshtir”, - tha zv.ministri Shamata. Sipas t dhnave t MASH, deri n tetor t vitit 2009 raportohen 62 fmij t ngujuar q marrin msim pran shkollave 9-vjeare n Shkodr ose n kushte shtpie.