Menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, thotë se mbrojtja e Djajve të Kuq e ka humbur përqendrimin në ndeshjet e fundit. United pësoi dy humbje radhazi (kundër Liverpoolit dhe Fulhamit), shënoi një fitore të vështirë ndaj Aston Villas në minutat e fundit të ndeshjes, dhe barazoi ndaj Portos në Ligën e Kampionëve. Trajneri Sir Alex Ferguson ka filluar të shqetësohet seriozisht, dhe mendon se faji kryesor është tek mbrojtja.
"Luanim shumë mirë kur nuk pranonim gola, pasi kishim një rekord në mbrojtje. Njëherë sapo pranuam gol kundër Blackburnit, beteja për të vazhduar rekordin humbi. Që atëherë kemi pësuar vërtetë gola të pakëndshëm", ka thënë Ferguson.