Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, uroi dje t gjith besimtart bektashian, pr festn e Sulltan Novruzit. Me kt rast ajo i prcolli urimet Kryegjyshit Botror, Baba Reshat Bardhit, duke e konsideruar kt dit pranvere, si momenti i gjallrimit dhe i rilindjes njerzore. “Kjo sht nj dit q mbyll nj vit dhe koencidon me pranvern, q sht momenti i gjallrimit dhe i rilindjes. N mnyr t veant 22 marsi i ksaj feste, q un e konsideroj te t gjith shqiptarve, koencidon me festn e demokracis dhe kjo ka nj simbolik t jashtzakonshme”, - tha Topalli. Ajo tha m tej pr mediat se mazhoranca mbylli nj vit me rndsi n proceset e integrimit. “Ne mbyllm nj vit, q ka qen shum i rndsishm pr proceset integruese dhe jemi prpara zhvillimeve dhe ngjarjeve jashtzakonisht t rndsishme. sht nj moment kur ne jemi shum optimist, q do mund t realizojm brenda pak muajsh heqjen e vizave. Dhe pr kt, po vazhdojm fort me reformat, kemi plotsuar detyrimet teknike dhe po lobojm fuqimisht me komunitetin ndrkombtar. Un jam shum optimiste se ne do t mbajm premtimin pr heqjen e vizave pavarsisht se ndoshta dikush pengon ose tenton q ta pengoj at”, - deklaroi pr mediat Topalli.