Banort thon se ujin n kto dit t nxehta po e sigurojn n nj fshat fqinj

Komuniteti i pes fshatrave n Komunn Frakull Rrethi Fier prej katr muajsh sht duke vuajtur thatsirn. Paradoksi qndron se n zonn ku ata banojn ndodhet vendburimi i ujit pr t gjith qytetin e Fierit dhe rrethinat e tij. Sipas banorve, shkak i mungess s ujit sht shkputja e furnizimit q sht kryer nga Ndrmarrja e Ujsjellsit. Bhet fjal pr nj komunitet prej afro 20 mij banorsh t fshatrave Frakull, Frakull e Madhe, Frakull e Vogl, Kafaraj dhe Ad. T pes kta fshatra jan pjes administrative e Komuns Frakull q ndodhet rreth 15 km larg Fierit. T ndodhur nn nj kriz pr uj, aq m tepr n kt stin ku temperaturat jan t larta, nj prfaqsi e banorve t fshatrave t siprprmendur kan protestuar mesditn e s premtes prpara komuns. Banort kan krkuar furnizim normal me uj t pijshm, ndrkoh q kan krcnuar se do t bllokojn vendburimet nga ku merr uj qyteti i Fierit, zona e Levanit, si dhe mjaft rrethina t tjera. S bashku me banort protestues ndodhet edhe kryeplaku i fshatit Kafaraj, Dashnor Troka. Ky i fundit ka thn se rrjeti i ujsjellsit pr zonn e Frakulls sht i ri, por ndrprerja ka ardhur n form sanksioni nga ana e Ndrmarrjes s Ujsjellsit. Banort thon se ujin n kto dit t nxehta po e sigurojn n nj fshat fqinj me fshatin e tyre ku ndodhet nj vendburim natyror. “Pak koh m par u investua pr rrjetin e ri shprndars t ujit. Ai punoi n rregull, por po bn m shum se tre muaj q uj n ezm nuk vjen. Po thahemi”, ka thn Vladimiri, banor i Frakulls. Anifeja nj grua rreth t 50-tave sht shprehur se as pr t konsumuar nuk po siguron uj. “Im bir shkon me kafsh n erven, me qllim marrjen e disa bidonve uj n nj burim atje. Edhe burimi sht i pakontrolluar, por nuk kemi se far t bjm nuk do vdesim”, ka thn Anifeja. Pretendimi i drejtorit t Ujsjellsit kundrshtohet nga drejtuesit e Komuns Frakull. Ata thon se shuma t mdha debish Ndrmarrja e Ujsjellsit i ka komuns, kjo vjen si pasoj e shfrytzimit t siprfaqes s komuns nga ndrmarrja. “Po bn shum vjet q Ndrmarrja e Ujsjellsit Fier nuk paguan qiran pr territorin e komuns q ka n funksion t vet. Komuna nuk i ka asnj borxh, por ndrmarrja ka shum t mdha t papaguara”, ka thn nnkryetari i komuns.
#