Nisi disa koh m par nn vzhgimin e 25 kamerave n plot 24 or n 24, ku prmes formatit origjinal t spektaklit, t 16-t konkurentt e przgjedhur bashkjetojn n nj shtpi arti, marrin msime, performojn dhe intrigojn njri-tjetrin me historit e tyre t prditshme, duke i krijuar shansin vehtes t njihen intensivisht nga teleshikuesit q do t’i votojn. Tashm starton t shtunn edhe spektakli "Akademia e Yjeve 5" n Televizionin Klan duke prmbushur trsisht rrugtimin e Akademis n edicionin e pest, nj shkoll arti, q stimulon prej vitesh talentet e rinj t kngs dhe baletit. Jo m kot n kt edicion jubile autorja dhe prezantuesja e ktij programi, n nj bashkpunim t ngusht me Televizionin Klan hodhn iden e nj spektakli novator, n aspektin e imazhit skenik q kt her mban firmn e skenografit Italian Gaetano Kasteli, po aq i pazgjidhshm edhe me reality shoun q dokush mund ta ndjek 24 or n 24, n kanalin e ri Akademia e Yjeve n Digitalb.

Ndrsa t 16-t konkurentt e par prgatiten pr nj gar t fort qysh n sfidat e para, teleshikuesit przgjedhin prmes ekranit, artistin e ri q preferojn si talent dhe si protagonist n jet. Q n natn e par t spektaklit t drejtprdrejt njri prej tyre do largohet nga shtpia, ndrsa nj i ri do t hyj.

Nga kjo e shtun mbrma, deri n javn e fundit t qershorit, n Teatrin e Televizionit Klan, me nj fytyr t re, do t jen t gjith bashk n t njjtn sken, pedagog, konkurent dhe fituesit ndr vite, pr t sjell emocionet e nj gare t fort individuale dhe t bashkjetess n t vetmen shkoll televizive arti, "Akademia e Yjeve".