Shqipri-Itali rikonfirmojn marrdhniet e shklqyera n t gjitha nivelet gjat vizits n Tiran t Presidentit t Dhoms s Deputetve n Parlamentin Italian, Gianfranco Fini. Kryeministri Sali Berisha tha se e shfrytzoi kt takim t’i shprehe z. Fini mirnjohjen pr avokatin ofruar Shqipris n rrugn drejt integrimit n NATO dhe BE. Jo pr her t par z. Berisha tha se qeveria e tij vendos meritn n krye t do hapi pr integrim.

Presidenti i Dhoms s Deputetve italian, Fini tha gjithashtu se marrdhniet Shqipri-Itali jan t shklqyera.

Fini "Kryeministri Sali Berisha i cili m nderon me miqsin e tij prej vitesh, sht protagonist kryesor i marrdhnieve t shklqyera mes dy vendeve tona. Nj nga faqet m t forta t bashkpunimit n nivel qeveritar sht ajo q ka t bj me luftn ndaj krimit t organizuar, drogs dhe trafikut klandestin.

z. Fini u ndal dhe n procesin e liberalizimin e vizave Shqipri - BE.

Fini "sht nj objektiv pr t cilin Italia po punon me prkushtim dhe si tha kryeministri Berisha, sht nj objektiv t cilin Shqipria e meriton pr shkak t rrugs s gjat dhe sprovave t vshtira q ka ndrmarr, t vendosura nga BE."

Berisha dhe Fini, diskutuan dhe mbi situatn politike n Shqipri. Kryeministri tha se respekton t drejtn kushtutese q ka opozita pr protest paqsore, por duke thesksuar se zgjidhja e situats nuk mund t jet vese kushtetutese.

Edhe Fini tha se shpreson n nj zgjidhje kushtutuese t situats politike n Shqipri.

Fini "Nga ana jon ne respektojm autonomine dhe dinamikn e zhvillimeve brenda vendit tuaj, un do t takoj dhe kryetarin e Bashkis s Tirans dhe s'mundem vese t uroj nj zgjidhje pozitive t shtjeve t mbetura hapur, sigurisht si kujtoi me t drejt dhe kryeministri Berisha, n respekt t Kushtetuts, ligjit, pavarsis s institucioneve dhe rekomandimeve t komunitetit ndrkombtar."Takimin e tyre autoritetet e larta e shfrytzuan pr t ritheksuar rndsin e forcimit t marrdhnieve dy-palshe. N fushn ekonomike sikundr u tha investimet italiane n Shqipri kan njohur nj faz t re zhvillimi gjat viteve t fundit. Pas takimit me kryeministri Berisha, Presidenti i Dhoms s Deputetve Italiane u takua dhe me kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli.