Holanda dhe Britania e Madhe kan mbshtetur pavarsin e Kosovs dhe kan pohuar se ajo sht shpallur n harmoni me t drejtn ndrkombtare dhe t drejtn e Kosovs pr vetvendosje.Rumania, ndrkaq, ka pohuar se Rezoluta 1244 ka garantuar integritetin territorial t Serbis.

Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis n Hag, t enjten, ka vazhduar seancat dgjimore lidhur me shpalljen e pavarsis s Kosovs me paraqitjet e Holands, Rumanis dhe Britanis s Madhe.E para ka folur prfaqsuesja e Holands, Lizbet Lajzand, q ka thn se vendi i saj konsideron se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n harmoni me t drejtn ndrkombtare.Ajo ka apostrofuar t drejtn e Kosovs pr vetvendosje, pasi q m par ishin eksploatuar t gjitha mundsit tjera pr zgjidhje t shtjes.Lajzand ka thn se e drejta e Kosovs pr vetvendosje del edhe nga shkeljet flagrante t t drejtave t njeriut, q jan dshmuar n OKB dhe Tribunalin e Hags. N kt kontekst, ajo ka folur pr 700 mij shqiptar t dbuar nga Kosova prmes vrasjeve, dhunimeve dhe shkatrrimeve.Lizbet Lajzand, n vazhdim, ka thn se n ish-Jugosllavi, Kosova ishte autonome, por kjo pozit kushtetuese u asgjsua dhe shqiptart mbetn t paprfaqsuar n nivelin federativ dhe, rrjedhimisht, krijuan institucionet paralele si themel i vetadministrimit.Nuk ka vend pr droj nse pavarsia e Kosovs paraqet precedent, sepse shpallja e saj ka qen mjeti i fundit dhe paraqet faktor stabiliteti n Ballkan, ka konkluduar prfaqsuesja e Holands, Lizbet Lajzand, raporton Radio Europa e Lir.Oratori tjetr ka qen prfaqsuesi i Rumanis, Bogdan Areshku, q ka mbrojtur pozicionin e Serbis dhe ka pohuar se nuk pajtohet me qndrimet e atyre q thon se GJNDja nuk duhet t deklarohet rreth shtjes s Kosovs.Rumania nuk pajtohet as me qndrimin se shpallja e pavarsis s Kosovs nuk ka ndikim n t drejtn ndrkombtare.Krijimi i nj shteti sht shtje e GJNDs. Nuk kemi t bjm vetm me nj akt, por edhe me krijimin e nj subjekti t ri t s drejts ndrkombtare, ka thn Areshku, pr t shtuar se nuk sht i sakt as pohimi se e drejta ndrkombtare nuk e rregullon (sanksionon) shtjen e secesionit.Kjo qasje prmban shum rreziqe, sepse kjo do t thot se do distrikt mund t shpall pavarsin, ka pohuar prfaqsuesi i Rumanis, Bogdan Areshku, i cili ka konkluduar se Rezoluta 1244 garanton integritetin territorial t Serbis.Britania e Madhe, q ka dal n mbrojtje t pavarsis s Kosovs, sht prfaqsuar nga Deniel Betlhem dhe Xhejms Kraford.Betlhem, n hapje t ekspozes s tij, ka
t ditur se do t polemizonte me t gjith ata q n Gjykatn Ndrkombtare t Hags kontestuan ligjshmrin e pavarsis s Kosovs.Ai ka shtruar pyetjen nse Rezoluta 1244 ndalon shpalljen e pavarsis dhe menjher sht prgjigjur se kjo nuk qndron, sepse Rezoluta 1244 nuk prejudikon statusin e Kosovs dhe, rrjedhimisht, as nuk e ndalon pavarsin.Ai ka apostrofuar Rusin, Spanjn, Rumanin, Argjentinn, Brazilin dhe vendet tjera q jan thirrur n Rezolutn 1244 dhe ka thn se t gjith ata i kan
interpretim t gabuar asaj.Serbia dshiron q n GJND t kthej orn prapa, por ajo nuk mund t kthehet, ka thn prfaqsuesi i Britanis s Madhe, pr t shtuar se zgjidhja sht n prfshirjen e Kosovs dhe Serbis n Bashkimin Europian.Ne nuk i shohim kto seanca si armiqsore ndaj Serbis. Dy dekadat e fundit kan qen traumatike pr Ballkanin dhe demokracia n Serbi nuk sht m e vjetr se ajo n Kosov. Rajonin duhet uar prpara, ka thn Deniel Betlhem, pr t konkluduar se pavarsia e Kosovs sht n harmoni me t drejtn ndrkombtare.Prfaqsuesi tjetr i Britanis s Madhe, Xhejms Kreford, ka pohuar se e drejta ndrkombtare nuk autorizon, por as nuk ndalon shpalljen e pavarsis. Secesioni nuk sht akt joligjor dhe as ligjor, por akt neutral, ka thn Kreford.Rrjedhimisht, shpallja e pavarsis s Kosovs nuk sht n kundrshtim me t drejtn ndrkombtare, ka thn Kreford dhe ka konkluduar se Serbia nuk bn t fokusohet vetm n ditn e shpalljes s pavarsis s Kosovs, por edhe n t gjitha ato zhvillime q i kan paraprir asaj.