Ekspertt
Ish-zv.ministri i Jashtm, Pllumb Xhufi, dhe ambasadori Bashkim Zeneli, tregojn eksperiencn e derisotme

Pyetjet q kan t bjn me delegacionin shqiptar q do t marr pjes n sesionin e prvitshm t OKB-s n muajin shtator vijn n referenc me faktin se pr kt shtje nuk ka rregulla t shkruara. Kshtu, se kush do t jet zyrtari q do e prfaqsoj vendin krahas ministrit t Jashtm, kjo prcaktohet nga rndsia e aktivitetit, niveli i paralajmruar i pjesmarrjes, por edhe shoqrimi i tij me takime zyrtare shtes. Pra, sipas ish-zv.ministrit t Jashtm, Pllumb Xhufi, praktika e plotsimit t delegacionit me prfaqsuesit kryesor sht e njohur edhe m par n Shqipri dhe kjo sht varur kryesisht nga vlersimi q i sht
aktivitetit. “Kjo gj ka ndodhur edhe m par. Pra kur vlersohet se aktiviteti ka rndsi, ather edhe pjesmarrja sht e nivelit m t lart, duke iu prgjigjur edhe nivelit q krkohet n kt rast. Por ka raste kur krahas takimit t caktuar n OKB zhvillohen edhe aktivitete t tjera, t cilat konfirmojn pjesmarrjen e drejtuesve t ndryshm politik ndrkombtar. Me kt rast, edhe drejtuesit e institucioneve kryesore n Shqipri vendosin q ta shfrytzojn kt hapsir pr t’u
pjes e delegacionit q gjithsesi funksionon zyrtarisht pr ngjarje t ndryshme”, tha lidhur me kt shtje, Xhufi. Ai ka shpjeguar kshtu arsyetimin q ndiqet nga politika e Tirans pr t siguruar pjesmarrje dhe protagonizm n tribuna ndrkombtare, ku Shqipris rrall her i ndodh t jet prezente. N vetvete, rruga n fjal tipizohet si nj mekanizm q, edhe pse formalisht i justifikuar, nuk ka baz pr t motivuar kt qasje origjinale ndaj zhvillimeve diplomatike ndrkombtare. Nj arsye tjetr q e toleron kt sht edhe mosekzistenca e rregullave taksative q do t duhet t rregullonin prbrjen e delegacionit. “Nuk ka asnj rregull t shkruar pr kt shtje”, tha dje diplomati i njohur, Bashkim Zeneli. Si rrjedhim, problemi q ngrihet zhvlersohet vetvetiu, pr t’i ln rrug t lir drgats s zgjeruar shqiptare n Organizatn e Kombeve t Bashkuara. Duke marr t mirqen nj prfaqsim tresh, pra nj delegacion me prbrjen e ministrit t Jashtm, Kryeministrit dhe Presidentit, sht me interes t shikohet “ndarja” e punve mes dy drejtuesve t kabinetit qeveritar, Sali Berisha dhe Ilir Meta. T evidentuar si dy politikan me kredenciale diplomatsh, dyshja n fjal hyn n kt ngjarje me nj marrdhnie hierarkike t prcaktuar. Duke marr shkas nga angazhimi pr Kosovn, q sht edhe tema e dits n rajonin ballkanik, sht e logjikshme t pritet nj lobim i cili sht i ndar aktualisht mes dy qeveritarve kryesor t Tirans zyrtare.
#