Komisionieri evropian per zgjerimin Stefan Fle i cili vizitoi te premten e beri te qarte ne konferencen e shtypit pas takimit me kryeministrin serb Mirko Cvetkovic. Topi eshte ne anen tuaj kur te keni bere progres Komisioni Evropian do te rekomandoje daten per bisedimet e pranimit.Krahu ekzekutiv i BE-se tha te merkuren se Serbia do te njihej zyrtarisht si kandidate per ne BE vetem po qe se rikthehet ne tavolinen e bisedimeve per te negociuar ceshtjet teknike me Kosoven. Beogradi i nderpreu bisedimet ne shtator pas perpjekjes se Kosoves per te vendosur kontrollin ne veriun e rebeluar nga serbet.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Mirko Cvetkovic dhe Stefan Fle ne konferencen e shtypitDanas Serbia te njohe KosovenFle tha se raporti i Komisionit Evropian ka bere te qarte se ka nje prioritet te qarte per Serbine dialog dhe marrdhenie me te mira me Kosoven. Mesazhi ka qene i qarte. Shfrytezojeni momentin qe keni ne dore per te bere reformat dhe per tu fokusuar tek prioritetet qe jane percaktuar tha ai.Nderkohe ne Serbi jane shtuar zerat qe Beogradi ta njohe Kosoven si shtet te pavarur. Te premten 14.10 nje gazete serbe per here te pare ka kerkuar nga Beogradi qe te njohe Kosoven. Gazeta e njohur Danas shkruan Qeveria duhet tu thote qytetareve se nje perparim ne procesin e integrimit evropian eshte praktikisht njohja e pavaresise se Kosoves.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Stefan Fule dhe Boris TadicBeogradi duhet tia lere se shkuares pozicionin e hekurt lidhur me Kosoven shkruan Danas. Por qeveria serbe nuk mund ti marre vendime te tilla ne pjesen e fundit te mandatit te saj shkruan Danas. Zgjedhjet ne Serbi jane parashikuar ne Maj 2012.Komisioni Evropian i ka vene Beogradit shtate kushte qe duhet te permbushe. Pas kushtit te dialogut me palen kosovare me ndermjetesimin e BE-se futet edhe heqja e 18 barrikadave te serbeve ne Veri te Kosoves brenda nje muaji. Gjithashtu Serbia duhet te ndaloje pagesat per te punesuarit serbe ne administraten publike.Autor dpa/ap/ArapiRedaktoi Amarildo Topi