Nj port tjetr ve atij t Durrsit e Vlors vihet n dispozicion t emigrantve gjat ksaj vere. Bhet fjal pr Portin e Shngjinit, i cili sht rihapur me udhtime drejt Italis e n kthim. Porti i Shngjinit, m s shumti i ka shrbyer gjat vers s kaluar ve emigrantve nga zonat e veriut, edhe atyre nga Kosova, duke i shkruar rrugn drejt vendlindjeve t tyre. Nevoja pr t rihapur kt port n shrbim t qytetarve shqiptare dhe atyre kosovar lidhet me sezonin turistik dhe rritjen e numrit t emigrantve q pushojn n atdhe. Burime nga ky port bjn t ditur se m 26 qershor linja e tragetit Shngjin–Bari do t rivihet n funksion t udhtarve nga Italia n drejtim t Shqipris dhe anasjelltas, duke lehtsuar punn edhe n portet e tjera t vendit. E konsideruar si porta hyrse n veri t Shqipris, nj vit m par porti i Shngjinit u kthye n prits t emigrantve q kishin zgjedhur vendlindjen pr t kaluar pushimet. Por vetm pak dit prpara ndrrimit t viteve u ndrpre linja e udhtarve dhe deri m sot nuk sht vn n funksion. Me nj fond prej 26 milion leksh t reja jan kryer prmirsime n infrastrukturn portuale.