Turizmi kulturor dhe ai fetar sht nj e veant q e ofron Shqipria. Revista prestigjioze “Forbes” n nj shkrim t saj e prmend Shqiprin nj ndr tri vendet e Ballkanit q mund t ofroj atraksionet m t veanta n Evropn Lindore, duke veuar Kalan e Beratit si nj vend q duhet vizituar. Sipas “Forbes”, Shqipria, Bullgaria dhe Kroacia jan prmendur si vende q ofrojn pika turistike me bukuri t veanta. N kt shkrim prmenden disa pika kye n hartn e ktyre vendeve q veohen pr t’u vizituar, t cilat ofrojn arkitektura historike, monumente natyrore dhe nj kultur t vendeve n fjal, q m par kan qen anashkaluar. Sipas “Forbes”, Shqipria cilsohet nj destinacion turistik, q ofron nj kala t jashtzakonshme, t shekullit 13, pikrisht Kalan e Beratit, e cila qndron mbi nj kodr me pamje nga lugina e lumit Osum, shum e bukur. “Forbes” prmend kishn bizantine afr katedrales s Shn Nikolls, shtpin ku ndodhen punimet e piktorit dhe ikonografit t shekullit 16, Onufri. Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve prej m se 5 vitesh i ka kushtuar rndsin q duhet turizmit kulturor, duke miratuar projekte t veanta pr restaurimin e disa kishave shekullore. Kjo ministri i ka dhn vend t veant rijetzimit t kishave duke i restauruar ato dhe duke i kthyer ndr pikat turistike me t vizituara. Kshtu, Berati sht futur n listn e UNESCO-s dhe zona muzeale e kalas sht ndr m t vizituarat n Shqipri nga turistt e huaj. Pikrisht kt zon e veon edhe revista prestigjioze pr t’u vizituar.