Kontinent i ri muzike e vjeter Pas raundit te pare me ndalesat aziatike Formula 1 celi zyrtarisht sezonin ne Europe ku Mercedes dominoi me dy protagonistet qe kete here bere rrokadebr
br
Nico Rosberg zhvilloi nje gare perfekte ne pisten e Montmelose duke triumfuar ne cmimin e Madh te Spanjes pas nje fundjave perfekte ku regjistroi edhe pole position duke u nisur nga vendi i parebr
br
Vendi i dyte shkoi per kampionin e botes dhe kryesuesin e klasifikimit Lewis Hamilton i cili perfitoi nga strategjia me tre pit stope ndryshe nga Vettel qe zgjodhi tre ndalesa por makina e tij nuk reagoi mire me gomat e forta duke humbur terrenbr
br
Momenti kyc i gares ishte ai i daljes se Hamilton nga bokset pas ndaleses se trete ku britaiku arriti te linte pas Vettel qe u tregua i pafuqishem per te ruajtur vendin e dytebr
br
Ne kete menyre pista e Montmelose i jep serish te drejte pilotit qe regjistron pole position sepse per here te nente ne 11 garat e fundit fitues shpallet piloti qe regjistron kohen me te shpejte ne provat zyrtarebr
br
Ne krahun tjeter Ferrari shtrengon podiumin e radhes por duhet te shqetesohet per distancen rreth 40 sekonda nga vendi i pare duke bere hapa pas ne krahasim me ndalesat e para sezonalebr
br
Ferrari vuajti edhe me Raikkonen qe pasi kaloi Verstappen e Sainz u la pas nga Bottas qe u redit i katerti perpara finlandezitbr
br
Nga gara e Katalonjes perfituan pike edhe Felipe Massa Daniel Ricciardo Romain Grosjean dhe Carlos Sainzbr
br
Nje gare per tu harruar per Fernando Alonson qe u terhoq per shkak te nje problemi me frenat Pas kesaj gare Lewis Hamilton qendron ne krye te klasifikimit me 111 pike ndersa Rosberg ngjitet ne vendin e dyte me 91 i ndjekur nga Sebastian Vettel me 9 pike me pakbr
br
Ne luften per konstruktore Mercedes dominon bindshem me 202 pike ndersa Ferrari largohet edhe me shume me 70 pike me pak Gara e ardhshme do te zhvillohet ne 24 Maj ne pisten e Montecarlos

lang enUS

p idlastbrbr