Ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima gjatë një bashkëbisedimi me socialistët e Vlorës ka njoftuar për nismën e fundit që do të ndërmarrë lidhur me peticionin për mënyrën e zgjedhjes së deputetëve.


Kokëdhima ka sqaruar zgjedhjet me formulën e Primareve, që sipas tij i japin të drejtën anëtarësisë që të votojë më parë kandidatët e propozuar për deputet dhe i heq kompetencën direkte kryetarit për të zgjedhur ata që ai ka qejf, dhe eleminuar ata që nuk pëlqen.


Sot ne do prezantojm draftin e par t nj projekti t zgjedhjeve paraprake t kandidatve pr deputet, ose t Primareve n Partin Socialiste. Askush n Shqipri nuk sht i knaqur me cilsin e deputetve n parlament. Un kam njohur mjaft koleg t nderuar, burra dhe gra t respektuar, n grupin parlamentar t Partis Socialiste. Por po ashtu jam shum i sigurt se, n Parlamentin Shqiptar, ka deputet q nuk do t duhesh t ishin dhe nuk do mund t zgjidheshin kurr, n.q.s. do t kishim nj sistem demokratik t zgjedhjeve paraprake me votn e antarsis s partis. Deputett shpesh her e kan zhgnjyer elektoratin ton me sjelljet, qndrimet dhe punn e tyre, është shprehur Kokëdhima para pjesëmarrësve në takim.


Sipas Kokëdhimës, n parti duhet t ket vend pr t gjith, edhe pr ata q nuk i ka qejf kryetari. N kt mnyr duhet t ken mundsin t konkurojn edhe ata q skan para, edhe ata q sjan t prfshir n politik e n aferat e partive, siç jan njerzit q vijn nga shoqria civile, nënvizoi Kokëdhima. Por për të arritur në këtë garë kandidatët do të duhet të mbledhin 5 mijë firma të anëtarësisë.


Dhe më pas si figurat e vjetra por dhe emrat e rinj do të përballen me votën e anëtarësisë. Primaret n PS do t duhet tu japin mundsi deputetve aktual dhe figurave t vjetra n parti, q duan t kandidojn e t vazhdojn t ushtrojn pushtet, atyre q arijn t mbledhin firmat e 5 pr qind t numrit t prgjithshm t zgjedhsve t qarkut, shtoi më tej ish-deputeti socialist.


Por duket se në këtë propozim Kokëdhima shikon dhe një rezistencë nga drejtuesit e partive, teksa shton se vetë dëshira e socialistëve është për krijimin e një fryme të re. Madje ai propozon që kjo formulë të jetë edhe më e shtrirë se Partia Socialiste.


Shum njerz m pyesin ngado q shkoj se si do mundemi ti realizojm ndryshimet e dshiruara pa mbshtetjen e drejtuesve t partis. Un jam i bindur se t gjith socialistt i duan kto ndryshime t patundura te njerzit dhe socialistt e thjesht t bazs. Kam besim t patundur te rinia n prgjithsi dhe te rinia universitare n veçanti- thotë ai.


Duke përjashtuar mundësinë e largimit nga PS, Kokëdhima thotë se Askush nuk mund t na pengoj. Nuk do t ikim askund. Jemi n t drejtn ton. Kryetart e partive nuk jan pronart e Shqipris. Nuk jan as pronart e partive. Populli sht i lodhur e i raskapitur vrtet, por kur ai dhe rinia e tij vendos t ngrihet pr t drejtat e veta, ska fuqi q e ndalon.


Shekulli