Në disa shkolla raportohet se dita e djeshme ishte dita e fundit e plotësimit të formularit. MASH: Plotësimi do të vazhdojë
Formulari A2 do t mund t dorzohet deri t hnn e ardhshme n shkollat e mesme t vendit, ndonse n disa prej tyre maturantt jan njoftuar se duhet ta dorzonin deri dje. Ngatrresa duket se sht kryer nga vet informacioni q kan marr maturantt pr afatin e dorzimit, por sipas Ministris s Arsimit dhe t Shkencs, afati nuk ka ndryshuar dhe mbetet data 2 gusht. T gjith maturantt q nuk e kan plotsuar e dorzuar formularin, kan edhe nj jav koh pr ta prfunduar kt procedur.


Ngatrresa


Ngatrresa duket se ka ardhur nga informacioni q kan marr maturantt, sipas t cilit, dita e djeshme ishte dita e fundit e plotsimit dhe dorzimit t formularit A2 npr shkollat e mesme.


“Neve na than q duhet ta dorzojm deri sot (dje) formularin e plotsuar pasi prndryshe nuk ka m afat. Msuesit than q disa marrin lejen dhe prandaj duhet ta mbarojm plotsimin e formularit deri kt t hn. Ika nga Durrsi q t arrija ta dorzoja sot”, - na thot Ana, nxnse n nj nga shkollat e mesme profesionale t kryeqytetit, t cils iu desh t ndrpriste pushimet pakditore q kishte marr me familjen e saj pr t dorzuar formularin.


Ministria e Arsimit dhe e Shkencs bri t ditur pak dit m par se afati i fundit i dorzimit t formularit A2 do t jet data 2 gusht. Thn ndryshe, maturantt do t ken edhe nj jav koh pr plotsimin e ktij formulari, q shrben pr przgjedhjen e degve ku do t kandidojn maturantt. Ky qndrim nuk ka ndryshuar nga ministria, e cila bn t ditur se vendimi nuk ka psuar asnj modifikim.


“Plotsimi i formularit A2 do t vazhdoj deri n datn 2 gusht, si sht parashikuar, - bn t ditur pr “standard” burime nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencs. - do maturant ka t drejt t dorzoj formularin A2 deri t hnn e ardhshme dhe do shkoll sht e detyruar ta pranoj formularin A2 t plotsuar deri n at dat. Ky sht vendimi i marr nga ministri i Arsimit dhe i Shkencs”.


Kujdes renditjen!


Gjat ksaj jave, ata q nuk e kan plotsuar ende formularin, duhet t jen t kujdesshm, sidomos n renditje. Pasi kan par se cilat jan mundsit e tyre pr t fituar n degt prkatse, maturantt duhet q t shohin ato deg ku realisht kan shanse pr t hyr. Ndr degt e przgjedhura, maturantt duhet t zgjedhin 10, ku kan m shum shanse pr t hyr, prfshi ktu edhe nj ose dy preferenca, ku ndonse nuk kan mjaftueshm pik, jan m t preferuarat e tyre. Specialistt sugjerojn q ndarja e dhjet degve t jet: dy deg t preferuara, pavarsisht sa e mundshme sht hyrja; 6 deg t cilat jan gjithashtu t preferuara, por q jan njkohsisht edhe t mundshme pr t hyr n universitet, n baz t pikve t grumbulluara dhe n fund, 2 deg, t cilat kan pak pik, me qllimin e vetm pranimin n universitet.


Pasi jan przgjedhur kto 10 deg, ather maturantt kan vetm nj pun pr t br, renditjen e tyre nga m e preferuara tek m pak e preferuara. Sipas specialistve, shpeshher maturantt kan rn pre e nj “thashethemi” se n preferencat e para duhet t vendosin degt m t mundshme pr t hyr, edhe pse m pak t preferuara. Por kjo sht trsisht e rreme: shanset pr t hyr n nj deg nuk varen nga rendi n t cilin vendosen n formularin A2; ky formular duhet t plotsohet nga m i preferuari tek preferenca nj e deri tek m pak i preferuari n preferencn e fundit.