Cilat janë degët që duhet të përzgjidhni, nëse rezultatet në Maturën Shtetërore nuk kanë qenë të kënaqshme
Nse n provimet e Maturs Shtetrore nuk keni dal aq mir sa prisnit apo edhe nse mesatarja juaj nuk sht e knaqshme, kjo nuk do t thot q keni mbetur pa shkoll. Krejt e kundrta, n dy vitet e fundit t maturs, m t dobtit e ktij institucioni e gjetn nj vend n universitet, n ndryshim nga shum t tjer q kishin rezultate t mira, dhe kjo pr nj fakt t thjesht: zgjedhjen e duhur t degve n formularin A2.


Degt e sigurta


N disa deg universitare, hyrja sht e sigurt. Kshtu, nse do t aplikoni pr Gjuh Angleze, Biologji-Kimi n Universitetin e Gjirokastrs, Gjermanisht n at t Elbasanit, Matematik n Vlor apo Hortikultur e Teknologji t Prodhimit Bimor apo edhe Matematik-Fizik n Kor, pranimi juaj n universitet sht pothuajse i sigurt. Kjo, pasi gjat viteve t kaluara, n kto deg nuk sht arritur t plotsohen asnjher kuotat e vendosura n dispozicion nga qeveria, duke
q t hyjn edhe maturant q kan marr m pak se 4 n provimet me zgjedhje (ka ka ndryshuar kt vit).


“Standard” boton sot degt q cilsohen “t sigurta” nga specialistt pr t mundsuar nj vend universitar, n rastin m fatkeq, pra q nuk arrini degt q dshironi. Kto deg (m sakt dy ose tri prej tyre) sugjerohen nga specialistt q t’i rendisni n fund t dhjetshes s degve q duhet t przgjidhni n formularin A2.


N renditjen e mposhtme kemi przgjedhur 20 degt, nga m “e sigurta” n at q duhet t przgjidhet nga maturant q mesatarja e kalon pesn. Megjithat, nse koeficientt tuaj jan maksimal pr degt e mposhtme, hyrja n njrn prej tyre konsiderohet e sigurt nga specialistt, t pyetur dje nga gazeta “standard”.


N listn e 20 degve t gjitha jan deg t universiteteve t rretheve, ku si do vit krkesat jan m t pakta dhe nga maturant q nuk kan mesatare t lart. Pr sa u prket tri universiteteve kryesore t Tirans, degt m pak t preferuara, por njkohsisht m “t sigurta” jan Zootekni e Biznes Blegtoral n Universitetin Bujqsor, Gjuha Turke n Universitetin e Tirans dhe Inxhinieri Materiale tek Politekniku, ku pranimi pr kt vit pritet t jet me nota mesatare t t gjitha provimeve t maturs, prfshi edhe mesataren e shkolls s mesme 5, 5.5 dhe 6 prkatsisht, nse keni koeficient maksimal.


Llogaritja e pikve


Pasi t ken marr notat e provimeve t dhna, maturantt duhet t bjn nj llogaritje me koeficientt pr t dal n pikt q kan prftuar. N kt mnyr, paraprakisht duhet t prcaktojn ato deg n t cilat kan dshir t vijojn studimet, nse jan shoqrore apo natyrore dhe m pas t shohin se far koeficienti merr profili i shkolls s mesme q kan kryer n kto deg.


M konkretisht, nse nj maturant dshiron t vazhdoj studimet e larta n deg t profilit shoqror n universitet (prej Ekonomikut, Juridikut, Shkencave Sociale e deri te Gjuht e Huaja apo Histori-Gjeografi) dhe ndrkoh ka prfunduar shkoll t mesme t prgjithshme apo profil shoqror, ather koeficienti sht maksimal, pra 1.4. Nse ka prfunduar shkoll t mesme, profili natyror, maturanti ka koeficient 1.3 deri n 1 sipas profilit prkats.


Pasi ka gjetur se cilt jan koeficientt prkats pr shkolln e tij, maturanti duhet t shumzoj kt koeficient me shumn e notave t marra nga dy lndt e detyrueshme t Maturs Shtetrore dhe notn mesatare t katr viteve t shkolls s mesme. Rezultatit duhet t’i shtohen edhe pikt e grumbulluara nga lndt me zgjedhje, t cilat llogariten me koeficient t tjer. Pr lndt me zgjedhje, maturantt duhet t shohin se far koeficientsh kan lndt me zgjedhje q ka dhn n degt n t cilat kan dshir t kandidojn. Pas ksaj, ai duhet t shumzoj koeficientin pr do lnd me notn q ka marr. Pasi t mbledh dy shumat, duhet t shumzohen me 100.


Renditja e degve


Pasi kan par se cilat jan mundsit e tyre pr t fituar n degt prkatse, maturantt duhet q t shohin ato deg ku realisht kan shanse pr t hyr. Ndr degt e przgjedhura, maturantt duhet t zgjedhin 10, ku kan m shum shanse pr t hyr, prfshi ktu edhe nj ose dy preferenca, ku ndonse nuk kan mjaftueshm pik, jan m t preferuarat e tyre. Specialistt sugjerojn q ndarja e dhjet degve t jet: dy deg t preferuara, pavarsisht sa e mundshme sht hyrja; 6 deg t cilat jan gjithashtu t preferuara, por q jan njkohsisht edhe t mundshme pr t hyr n universitet, n baz t pikve t grumbulluara dhe n fund, 2 deg, t cilat kan pak pik, me qllimin e vetm pranimin n universitet.


Pasi jan przgjedhur kto 10 deg, ather maturantt kan vetm nj pun pr t br, renditjen e tyre nga m e preferuara tek m pak e preferuara. Sipas specialistve, shpeshher maturantt kan rn pre e nj “thashethemi” se n preferencat e para duhet t vendosin degt m t mundshme pr t hyr, edhe pse m pak t preferuara. Por kjo sht trsisht e rreme: shanset pr t hyr n nj deg nuk varen nga rendi n t cilin vendosen n formularin A2; ky formular duhet t plotsohet nga m i preferuari tek preferenca nj e deri tek m pak i preferuari n preferencn e fundit.U. I GJIROKASTRS
Gjuh Angleze
1464


U. I GJIROKASTRS
Biologji-Kimi
1815


U. I ELBASANIT
Gjermanisht
1999


U. I VLORS
Matematik
2002.6


U. I KORS
Hortikultur
2008.5


U. I KORS
Teknologji e Prodhimit Bimor
2020


U. I KORS
Matematik - Fizik
2083.2


U. I SHKODRS
Gjermanistik
2109


U. I GJIROKASTRS
Matematik-Informatik
2163


U. I KORS
Agroushqim Inxh. Agronom
2217.5


U. I SHKODRS
Frngjisht
2231.1


U. I GJIROKASTRS
Gjuh Italiane
2320


U. I GJIROKASTRS
Cikli i Ult Parashkollor
2437


U. I GJIROKASTRS
Matematik-Fizik
2498


U. I GJIROKASTRS
Gj. Letrsi dhe Qytetrim Grek
2608


U. I ELBASANIT
Frngjisht
2619.1


U. I KORS
Matematik - Informatik
2819


U. I GJIROKASTRS
Cikli i Ult
3021.2


U. I VLORS
Teknologji informacioni
3072.5


U. I VLORS
Inxhinieri Navigacioni
3170.7