Si të rendisni degët në bazë të pikëve që keni grumbulluar. Pikët minimale të vitit të kaluar, si pikë orientimi


Prpara se t plotsojn formularin A2, pr shkolln e lart, maturantt duhet t ken parasysh degt ku kan shanse t fitojn, pra nivelin e pikve q kan n proporcion me pikt q duhen pr do deg. “Standard” boton sot pikt minimale q u nevojitn pr maturantt e vitit t kaluar pr do deg, pr t hyr n universitet. Kuptohet, q kto pik ndryshojn vit pas viti, edhe pse jo me diferenca t mdha. N kt mnyr, prpara se t plotsojn formularin A2, do t ishte ide e mir q maturantt t konsultohen me prafrsi me pikt q duhen pr do deg dhe t’i krahasojn me pikt q kan marr pas prfundimit t provimeve me zgjedhje.Si t llogaritni pikt


Por, prpara se t bjn krahasimin, duhet t llogarisin pikt e tyre. Pasi t ken marr notat e provimeve t dhna, maturantt duhet t bjn nj llogaritje me koeficientt pr t dal n pikt q kan prftuar. N kt mnyr, paraprakisht duhet t prcaktojn ato deg n t cilat kan dshir t vijoni studimet, nse jan shoqrore apo natyrore dhe m pas t shohin se far koeficienti merr profili i shkolls s mesme q kan kryer n kto deg.

M konkretisht, nse nj maturant dshiron t vazhdoj studimet e larta n deg t profilit shoqror n universitet (prej Ekonomikut, Juridikut, Shkencave Sociale e deri te Gjuht e Huaja apo Histori-Gjeografi) dhe ndrkoh ka prfunduar shkoll t mesme t prgjithshme apo profil shoqror, ather koeficienti sht maksimal, pra 1.4. Nse ka prfunduar shkoll t mesme, profili natyror, maturanti ka koeficient 1.3 deri n 1 sipas profilit prkats.Pasi ka gjetur se cilt jan koeficientt prkats pr shkolln e tij, maturanti duhet t shumzoj kt koeficient me shumn e notave t marra nga dy lndt e detyrueshme t Maturs Shtetrore dhe notn mesatare t katr viteve t shkolls s mesme. Rezultatit duhet t’i shtohen edhe pikt e grumbulluara nga lndt me zgjedhje, t cilat llogariten me koeficient t tjer. Pr lndt me zgjedhje, maturantt duhet t shohin se far koeficientsh kan lndt me zgjedhje q ka dhn n degt n t cilat kan dshir t kandidojn. Pas ksaj, ai duhet t shumzoj koeficientin pr do lnd me notn q ka marr. Pasi t mbledh dy shumat, duhet t shumzohen me 100.


Renditja e degve


Pasi kan par se cilat jan mundsit e tyre pr t fituar n degt prkatse, maturantt duhet q t shohin ato deg ku realisht kan shanse pr t hyr. Prpara plotsimit t formularit A2, gazeta “standard” publikon sot pikt minimale q kan pasur fituesit pr do deg gjat vitit t kaluar; nj mnyr kjo pr t matur nse pikt e marra nga maturantt jan t prafrta apo jo me to.

Ndr degt e przgjedhura, maturantt duhet t zgjedhin 10, ku kan m shum shanse pr t hyr, prfshi ktu edhe nj ose dy preferenca, ku ndonse nuk kan mjaftueshm pik, jan m t preferuarat e tyre. Specialistt sugjerojn q ndarja e dhjet degve t jet: dy deg t preferuara, pavarsisht sa e mundshme sht hyrja; 6 deg t cilat jan gjithashtu t preferuara, por q jan njkohsisht edhe t mundshme pr t hyr n universitet, n baz t pikve t grumbulluara dhe n fund, 2 deg, t cilat kan pak pik, me qllimin e vetm pranimin n universitet.Pasi jan przgjedhur kto 10 deg, ather maturantt kan vetm nj pun pr t br, renditjen e tyre nga m e preferuara tek m pak e preferuara. Sipas specialistve, shpeshher maturantt kan rn pre e nj “thashethemi” se n preferencat e para duhet t vendosin degt m t mundshme pr t hyr, edhe pse m pak t preferuara. Por kjo sht trsisht e rreme: shanset pr t hyr n nj deg nuk varen nga rendi n t cilin vendosen n formularin A2; ky formular duhet t plotsohet nga m i preferuari tek preferenca nj e deri tek m pak i preferuari n preferencn e fundit.