Pikrisht n jubileun e gjashtmujorit qindra prkrahs t presidentit  Macron deklarojn se distancohen nga mbshtetja pr t. N nj letr t hapur ata kritikojn stilin autoritar brenda lvizjes s tij.


“100 demokratt” e quan veten grupi i kryengritsve, ndr t cilt bjn pjes edhe disa prfaqsues t zgjedhur lokal. N nj letr t hapur, e cila u b publike nga radioja France info, shprehren kritika t qarta, q drejtohen ndaj Emmanuel Macron dhe kryesis s aleancs s tij.


Ndr t tjera n letr thuhet, se lvizja e Macron “La République en Marche” (LREM) qkurse ai ka marr postin n maj i ka shkelur parimet e saj. N vend t demokracis s bazs, sht etabluar nj “sundim i elitave”.


N letr gjithashtu bhet fjal pr “arroganc” t atyre q jan me prgjegjsi n LREM si dhe pr “krcnime” dhe “prpjekje pr shantazh” ndaj antarve t angazhuar. Strukturat autoritare t kujtojn “Ancien Régime”. Njkohsisht, sipas prpiluesve t letrs s hapur, sht krijuar prreth Macron si shpresdhnsi politik “kulti i individit”.  “100 demokratt” kritikojn edhe procedurn pr zgjedhjen e kryetarit t ri t partis, q do t zhvillohet t dieln (19.11) n kuadr t kongresit t par t LREM. Zdhnsi i deritanishm qeveritar, Christophe Castaner, sht i vetmi kandidat pr postin, nj votim ku do t  marrin pjes t gjith rreth 380.000 antart, nuk sht parashikuar. Me kt mohohet “parimi i zgjedhjeve demokratike, q sht shenjtruar prmes revolucionit francez dhe kushtetuts”, thuhet m tej n letrn e hapur t “100 demokratve”.


15 nëntor 2017 (gazeta-Shqip.com)