Gjashtë vetë u vranë kur goditën nga një makinë me shpejtësi të madhe mbi turmën në Zaoyang, një qytet në provincën kineze të Hubeit. Incidenti ndodhi rreth orës 6:00 lokale (11:00 të enjten me tonën).


Sipas njoftimeve të mediave lokale, policia e vrau agresorin. Shtatë vetë u plagosën dhe u dërguan menjëherë dhe u transportuan në spital.


Sipas policisë, njeriu që ngiste makinën u fut në turmën me njerëz në rrugë në një zonë për këmbësorë. Mbetet të vërtetohet nëse episodi mund të klasifikohet si një “hakmarrje kundër shoqërisë”, një veprim që është bërë shkak i shqetësimit të madh për autoritetet kineze: këto janë plane të bëra nga të çmendurit për “hakmarrje” të padrejtësive të supozuara.


Pak ditë më parë Kina ishte skena e një episodi të ngjashëm. Në Tangshan, provincën Hebei, një burrë u arrestua për kërcënimin me thikë ndaj disa nxënësve jashtë institutit, të cilët nuk kishin rinovuar një kontratë punësimi.


Në nëntor 2018, në vend të provincës së Liaoningit, një person goditi me makinë një grup njerëzish, duke vrarë pesë dhe plagosur 19. Sipas raporteve të medias, shoferi e bëri këtë gjest pas debatimit me partneren e tij.


Gazeta Shqip