N t vrtet, Akademia e Arteve filmike dhe Shkencave duket t ket parashikuar kt duke e zgjeruar kategorin pr filmin m t mir n dhjet filma, prkundr pes t zakonshmve.

Pr m tepr ky nuk sht ndryshimi i vetm. Pr t mos u prputhur me Lojrat Olimpike Dimrore n Vancouver, Oscar-t e vitit 2010 do t mbahen dy jav m von sesa kan qen sivjet.

Gjithashtu do t ket jo nj por dy prezantues, komediani Steve Martin do ti ndaj detyrat e prezantimit me aktorin Alec Baldwin.

Nominimet e Oscar-it pr vitin 2010 nuk do t bhen t ditura para 2 shkurtit. Megjithse, tashme ekspertt e industris po identifikojn garuesit e mundshm.

Ktu, ather, sht nj numr i yjeve, filmave dhe filmbrsve, pr t cilt ne mendojm se do t flitet m shum gjat javve dhe muajve n vijim.Filmi m i mirDuhet t ktheheni prapa n vitin 1944 kur pr her t fundit dhjet filma jan paraqitur pr mimin Oscar pr filmin m t mir.

N at rast Casablanca kishte fituar mimin, duke marr shprblime shtes pr regjisorin dhe tre skenaristt.

Megjithat, vendimi pr t zgjeruar fushn prap ka t bj m pak me njohjen e m shum filmave sesa me trheqjen e nj audience m t gjer.

Pritet, pr shembull, se filmi i njohur Star Trek i JJ Abrams do t gjej vend n mesin e optimistve t ktij viti.

Blockbuster-i ambicioz 3D i regjisorit James Cameron Avatar mund t paraqitet gjithashtu, sikurse edhe District 9 nj aventur fantastiko-shkencore rreth alienve si insekte q bhen refugjat n tok si nj bast i jashtm.

Hiqeni filmin District 9 dhe do t keni nj pretendues tjetr t mundshm Nine, versioni n ekran t madh i muzikalit t Broadway-t i frymzuar nga filmi fitues i Oscar-it n vitin 1963 8 1/2 i Federico Fellini-t.

Regjisori Rob Marshall ka disa shikime paraprake n kt departament, duke e drejtuar Chicago nj tjetr transferim i skens n ekran drejt mimit Oscar pr fotografin m t mir n vitin 2003.

Clint Eastwood sht
garues i rregullt n natn e Oscar-it dhe sht e sigurt se do t jet n gar prap me filmin sportiv Invictus.

Drama ashtu sikurse District 9 sht e vendosur n Afrikn e Jugut dhe flet pr at se si presidenti Nelson Mandela e ka bashkuar vendin prapa ekipit t rugby-it fitues t Kups s Bots n vitin 1995.

The Hurt Locker, drama e Kathryn Bigelow rreth tre ekspertve pr heqjen e bombave t stacionuar n Irak, sht duke prodhuar gumzhima pozitive t shumta.

Disa ekspert optimist gjithashtu po e prmendin nj tjetr, m tepr film i ndryshm i lufts si garues pr filmin m t mir Inglourious Basterds, filmi epik i shklqyer i regjisorit Quentin Tarantino rreth komandove n Francn e pushtuar nga nazistt.

Nj bast m i sigurt mund t jet filmi Precious, rrfimi i nj studenti t shkolls s lart q prballet me obesitetin, analfabetizmin, shtatznin e paligjshme dhe abuzimin seksual.

Jo m pak torturues sht The Road, nj adaptim i romanit post-apokaliptik t autorit Cormac McCarthy q mund t futet n listn e dhjet filmave pretendues.

McCarthy, si mund ta dini, gjithashtu e ka shkruar No Country for Old Men, librin q e kan adaptuar Joel dhe Ethan Coen n nj hit fitues t mimit Oscar.

Coen-t jan kthyer kt vit me filmin A Serious Man, nj komedi dram e bazuar n fmijrin e tyre n Minneapolis, Minnesota.

The Lovely Bones, adaptimi q Peter Jackson i ka
romanit t Alice Sebold rreth nj fmije t vrar, sht nj vepr tjetr e frymzuar nga libri q mund t hyj n listn e ngusht.

Dhe Up i Pixar, i cili pritet t fitoj Oscar pr filmin m t mir t animuar, disa po presin se do t jet edhe n kategorin pr filmin m t mir.Aktori m i mirPr shum vite, Morgan Freeman ka luftuar ta kthej n film autobiografin e Nelson Mandela-s The Long Walk Home.

Fakti se ai prfundimisht do ta luaj ikonn e Afriks s Jugut n filmin Invictus mund ti jap konsiderat nga antart e falshm sentimental t akademis.

George Clooney kishte mbetur pa Oscar pr aktorin m t mir vitin e kaluar kur Daniel Day-Lewis e kishte mundur at pr mimin e lakmueshm.

Performansat prkatse t tyre n komedin romantike Up in the Air dhe t lartprmendurin Nine kan hapur mundsin e nj rindeshjeje.

uditshm, Viggo Mortensen gjithashtu ishte nominuar at vit dhe mund t nominohet edhe kt vit pr The Road. Edhe Colin Firth konsiderohet t jet nj garues i fort pr rolin e tij n filmin A Single Man.

T nominuarit tjer t mundshm jan Matt Damon, performancat e t cilit n filmin The Informant! dhe si kapiten i ekipit t rugby-t t Afriks s Jugut Francois Pienaar n mnyr t besueshme mund ta shohim n t dy kategorit, pr aktorin m t mir dhe pr aktorin m t mir mbshtets.

Ka shans q Jeff Bridges mund gjithashtu t paraqitet me rolin e tij si kngtar pijanec i muziks country n filmin Crazy Heart.Aktorja m e mirShkurtin e kaluar Kate Winslet mori kt mim pr portretizimin e saj si ish roje e kampit t prqendrimit n filmin The Reader.

Dhe shenjat e hershme tregojn se shanset m t mira t Britanis pr sukses t Oscar-it pr 2010 gjithashtu do t gjinden n kt kategori t nxeht.

Dame Helen Mirren, e cila e ka marr kt mim n vitin 2007 pr The Queen, sht prmendur se do t garoj prap me rolin e saj si grua e gjall e Tolstoy-t n filmin The Last Station.

Carey Mulligan, performansa e s cils si vajz e shkolls n vitet e gjashtdhjeta n An Education, sht lavdruar n t dy ant e Atlantikut.

Abbie Cornish nga Australia mund t ket gjithashtu nj nominim pr rolin e saj si fqinje e John Keats n dramn periodike Bright Star. Gabourey Sidibe, ylli i filmit Precious, sht nj talent tjetr i freskt q mund t pranohet.

E nominuar vazhdimisht pr Oscar, Meryl Streep, sigurisht se mund t nominohet pr ndonj mim pr t cilin ajo sht nominuar dymbdhjet her.BBC