N qoft se flasim pr garn e arit mendja t shkon menjher larg n perndim, n kohn kur europiant shkonin n Amerik pr t punuar n minierat e arit me shpresn pr tu br t pasur.


Sot ekstraktimi i arit n miniera sht br diçka industriale, me mallin q copëtohet dhe me dinamitet, n krkim t arit.


N lumenj, edhe sot gjendet ar dhe krkuesit e arit janë kthyer në modë kohët e fundit.


Ka edhe n vendin ton dhe nuk e bjn si pun, por si hobi. Ari duhet krkuar n lumenj, sepse sht uji q e ngre nga thellsia e maleve. Krkimi bhet si n koht e vjetra, ose me nj sit q lejon t marrsh nga toka, rra duhet hequr pr t nxjerr n drit metalin e çmueshm.


Prveç ktyre ka edhe mjete m moderne, nga detektort metalik, q shrbejn pr t pasur nj ide ku mund t gjendet metali, edhe n qoft se nuk mund t jet ar. N kt mnyr puna bhet edhe m e thjesht, edhe pse jo shum, sepse ar ka pak.


Puna e krkuesit t arit nuk paguhet siç paguhej nj koh. Sipas shoqatave, mesatarisht nj krkues ari nuk gjen m shum se nj gram n dit, pasi ka krkuar pr 8 or t mira; nj gram ar korrespondon me rreth 40 euro, pak pr gjith kto or pune.


Kjo sht arsyeja kryesore q t krkosh ar sot nuk mund t shndërrohet në nj pun, por duhet domosdoshmrisht t ngelet nj pasion. Por dikush tjetr prgatitet t krkoj, me rezultate m t mira se tjetri dhe me ar t nj tipi tjetr: ai q humbet n ver, n det, nga banjat.


Kta prsona, t armatosur nga detektort metalik, n muajt shtator dhe nntor, grryejn plazhet, duk krkuar gjerdan, unaza, rrath dhe varse n ar q kan qen të groposura n rr gjat stins s mparshme.


Ari pasi rekuperohet shitet n kmbim t parave. Sigurisht, sht nj aktivitet m pak romantik n krahasim me at t krkuesve n lum, por siç duket sht m fitimprurse, t paktn n muajt e vjeshts; pr pjesn tjetr t vitit nuk mund t kthehet, sepse ka nevoj pr skuadrat e larjes q vendosin ar tjetr nn rr.


16 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)