N zbatim t marrveshjes s Unionit t Operatorve turistik shqiptare me Dhomn e Turizmit. ek, 10 gazetar t mediave m prestigjoze n kt vend, kan vizituar Shqiprin pr t par dhe prcjell pr opinionin ek, mundsit m t mira turistike t vendit ton. N kt infotur i
publik gjat paradites, n Ministrin e Kulturs i sht dhn prioritet n mnyr t veant prezantimit t objekteve turistike, historike e natyrore n disa prej qyteteve t Shqipris, sikundr dhe ekspozimit t gatimeve tradicionale shqiptare. Pr gazetart ek, ky program 5 ditor, sht promocioni m i mir, q mund t'i bhet Shqipris dhe turizmit ton n eki. Ai synon t paraqes nj tjetr an t Shqipris, tashm nj vend q sipas prfaqsuesve t medias eke, mund t prfaqsohet denjsisht n tregun rajonal dhe m gjer lidhur me mundsit turistike q ofron Shqipria.