20 ekspedita arkeologjike jan programuar nga Instituti i Arkeologjis gjat ktij sezoni. Drejtoresha e Institutit Shpresa Gjongecaj pohon se arkeologt shqiptar presin t prqendrohen n grmime t rndsishme duke nisur nga Antikiteti e deri n Mesjetn e von, por kt vit gjithka do t varet nga fondet.

Shpresa Gjongecaj, Drejtore e IA

“Disa nga projektet m t rndsishme jan ato t Kallamasit, Bylisit, Apollonis, e Lezhs. Ne kemi krkuar fondet tek Ministria e Arsimit dhe shpresojm q kto fonde t mbrrijn n mnyr q ekspeditat t kryhen n koh”

N rolin e kshilltarit t Kryeministrit pr Trashgimin, por edhe n at t arkeologut, Neritan Ceka thekson prpjekjet q duhen
pr zhvillimin e ekspeditave arkeologjike.

Neritan Ceka, Arkeolog “Un jam duke u prpjekur pr t siguruar disa fonde, pasi nuk duhet ndonj shum e madhe, n mnyr q kto ekspedita t kryhen dhe t mos vonohemi n koh”.

Krahas ekspeditave n terren Instituti i Arkeologjis synon q n vjesht t ktij viti t dixhitalizoj e t gjith fondin e tij, pr t’a
at pjes e rrjetit Europian t Arkeologjis.