Pjestar t njsive speciale dhe 130 polic kontrolluan n Berlin dhe n landin Saksoni-Anhalt banesat e islamistve t dyshuar. Hetimet, sipas t dhnave t Prokuroris s Prgjithshme t Berlinit drejtoheshin kundr katr t akuzuarve n moshn 18 dhe 21 vje.


Ata akuzohen pr antarsi n milict e terrorit IS dhe prgatitje t nj akti t rnd dhune me rrezik pr shtetin. Hetusit sekuestruan prova, kryesisht media me materale t regjistruara, bhet e ditur m tej.


Para nj viti n zonat e lufts t IS


Dy t akuzuar, sipas autoriteteve t siguris, dyshohet se n nntor 2016 prmes Stambollit kan udhtuar n territorin e lufts s IS-it. Nj tjetr i akuzuar ka kryer nj trainim ushtarak tek ISIS-i. T tre dyshohet se kan lidhje me xhihadistt. I dyshuari i katrt ka ndihmuar n udhtimin pr n territoret e IS-it. Policia n Berlin siguroi banesat n Berlin, q do t kontrollohen.


Kontakt me Anis Amri


Ministri i Brendshm Thomas de Maizière tha n Potsdam, se hetimet e Prokuroris s Prgjithshme t Berlinit kan n fokus edhe nj njohje n qarqet e atentatorit Anis Amri. Sipas njoftimeve t gazetave t rrjetit redaksional t Gjermanis, t paktn njri nga personat, shtpit e t cilve u kontrolluan nga policia n Berlin, ditn e atentatit n tregun e Krishtlindjeve n Berlin para nj viti ka pasur kontakt me atentatorin Amri. Kjo del nga dosja e hetimeve t Prokuroris s Prgjithshme dhe t Zyrs Federale t Kriminalistiks. Sipas ktyre t dhnave i dyshuari Walid S. pasditen e 19 dhjetorit 2016 ka shtitur gjysm ore me Amri-n n lagjen Wedding. Pas ksaj ata bashk me nj tunizian vizituan xhamin Masjid-Al-Ummah, shkuan n nj kiosk si dhe kan qendruar pr erek ore n sheshin Alexanderplatz. Walid S. po ashtu sht par nj or e gjysm pas atentatit n sheshin ku u krye sulmi, Breitscheidplatz.


Amri me nj maune msyu me paramendim ndaj mass s njerzve n tregun e Krsihtlindjese n sheshin e  Berlnit Breitscheidplatz n afrsi t kishs s Prkujtimit t Perandorit Wilhelm. Si pasoj e ktij sulmi gjetn vdekjen dymbdhjet vet dhe m shum se 70 t tjer u plagosn.


15 dhjetor 2017 (gazeta-Shqip.com)