Tekstet shkollore do t shiten n institucionet prkatse, jo m n librarit e vendit

Ndryshe nga prvojat e kaluara, Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka vendosur q nxnsit e shkollave t mesme edhe ato 9-vjeare t vlersohen jo vetm me nota, por edhe me pik e kredite. Funksioni i t cilave, sipas burimeve nga MASH-i, do t jet i prcaktuar qartazi, n baz t rndsis. Vlersimi me kredite do t shrbej pr t kaluar nga shkolla 9-vjeare n at t mesme, si edhe nga ky i fundit n shkolln e lart. Kjo sht nj nga risit e parashikuara nga ky institucion, i cili pretendon q nprmjet ktij vlersimi, nxnsi t dal sa m i kualifikuar nga bankat e shkolls. Sipas ktij sistemi t ri vlersimi, tashm nuk do t ket vetm nota pr nivelin e njohurive, por nxnsit do t vlersohen me kredite edhe pr sjelljen q kan n shkoll, pr marrdhniet me njri-tjetrin, si edhe pr angazhimin n shrbimet komunitare apo projektet kurrikulare.


Risia

Ky sistem vlersimi do t aplikohet n arsimin parauniversitar shqiptar pr her t par. Ishim msuar t dgjonim q vlersimi me kredite funksiononte vetm n arsimin e lart, por sivjet me kt sistem do t operohet edhe n arsimin parauniversitar. Gjat 4 viteve t shkolls s mesme maturanti duhet t ket grumbulluar minimalisht 90 kredite, n t kundrt ai nuk do t mund t quhet kalues. “Nisur nga kjo logjik, n diplomn e maturs nuk do t figurojn vetm notat, por edhe pikt e kreditet. Maturanti apo nxnsi duhet t fitoj minimalisht 90 kredite pr marrjen e shkolls, diploms s maturs, q do t’i prfitoj nga projektet kurrikulare, shrbimi komunitar dhe moduleve profesionale, t cilat kan kreditet e tyre, pr shkak se nuk vlersohen me not”, sqaroi Ilir Kanini, specialist i sistemit parauniversitar n Ministrin e Arsimit. Sipas tij, nj tjetr projekt pr t cilin po punohet intensi- visht sht edhe futja e informatiks si lnd m vete n klasat e nnta. Ai tha se viti q lam pas vuri piketa t shndosha pr vitin e ri, q do t sjell shum prmirsime. “Ne do punojm sidomos q kt vit t kemi shkolla me kushte bashkkohore. Deri m tani jan ndrtuar shkolla t reja dhe shum t tjera jan n rikonstruksion. Madje n shkollat e mdha ka prfunduar plotsimi me kabinete specifike”, theksoi specialisti i MASH-it.


Tekstet shkollore

Aktualisht ka nisur prgatitja e t gjitha teksteve shkollore, ndrkoh q pritet q pas pak ditsh ato t jen n dispozicion t t gjitha shkollave t vendit. Kanini pohoi se prgatitja e teksteve t artit pr klasat e nnta nuk ka nisur ende. “Kan qen plot 8 komisione vlersimi, t cilat kan punuar pr hartimin e teksteve shkollore, t cilat aktualisht jan gati. I vetmi tekst q mungon sht ai i arteve. Shprndarja e librave pr kt vit nuk do t bhet m n librari, por n shkollat prkatse”, tha Kanini. Sipas tij, Ministria e Arsimit ka
krkes q prgatitja e teksteve pr klasat e nnta t jet sa m cilsore, n mnyr q edhe kualifikimi i tyre t jet sa m i mir. Ai theksoi se ajo q vlen t prmendet sht se ndryshe nga vitet e kaluara ksaj radhe shprndarja e teksteve shkollore do t bhet n institucionet arsimore, ku msojn nxnsit, ndrkoh q shprndarja e tyre do t nis pas pak ditsh, duke qen se edhe viti shkollor do t elet m shpejt se zakonisht.
#