Media ia ka dal q n vite t promovoj disa shtresa t shoqris q sot dukshm jan m t njohura se t tjerat. Madje pr lexuesit e zellshm, ka aq shum informacion pr disa, sa mund t din do detaj t jets dhe organizimit t tyre. Prshembull ish-ushtarakt. Pastaj natyrshm jan edhe t prndjekurit. M tej, prfaqsuesit e biznesit, dhe pensionistt po ashtu. Pr kta t fundit, gazetat nuk se kan ndonj ndjeshmri solidariteti, por shihet si nj potencial i mundshm pr t futur t nesrmen nj kopje t s prditshmes nn sqetull.Kohet e fundit, nj pjes e mir e shtypit po na servir si nj zbulim kopernikan, nj kategori tjetr t shoqris. Gjimnazistt. N fakt, kjo sht nj shtres q krkon shum vmendje, dhe investim. Mir q u kujtuan. Sepse e din edhe gurt e zallit se ata jan e nesrmja, jan njerzit q do t vendosin fatin e ktij vendi. Gjith problemi sht qasja e mbrapsht.

Seks n shkolla. Drog n banjo. Orgji n gjimnaze. Porno n klasa.Ksi titujsh t bjn q jo vetm t kruash kokn, por t ndalesh gjat pr nj hop. Pastaj, gati n mnyr t vazhdueshme ka disa analist q prej kohsh fajsojn kt brez se n vend q t ngulen n biblioteka, rendin rrugve me makina luksoze. Gjithaq, duke i dhn nj shuplak t fort edhe prindrve t tyre q paskan arritur at standard q ua lejon xhepi pr kto lukse, mirpo q qnkna gdh nga trut, dhe q i largojn fmijt e tyre nga librat.Pr fat t keq, kto prfundim vijn nga vzhgime t cekta. Ose disa sondazhe q ln pr t dshiruar nga ana shkencore, ose kur vet ndonj analist rastis t pij nj kafe nga blloku dhe habitet nga ato q sheh n tavolinn ngjitur, ku ka munges kompleksesh, nj gj krejt e ndryshme nga rinia e hershme e ktyre vzhguesve.Po bhemi kshtu dshmitar t demonizimit t nj brezi delikat. Duhet thn shpjet dhe duhet shprehur papajtueshmria me orgjin n klasa, me njollosjen e shenjtris s shkolls, tempullit t edukimit. Askush nuk sht dakort me drogn.Por askush nuk duhet t harroj disa statistika kokforta. Gjimnazistt shqiptar kan nj prirje shum m t fort se moshatart e tyre n gjith europn e zhvilluar pr shkollim. Ne shohim se si cdo vit, universitetet tona sa vijn e bhen me t vogla n krahasim me fluksin dhe dshirn e t rinjve pr arsim. Madje dgjojm dekan q ankohen pr numrin e madh, jasht mundsive q kan lokalet q ata menaxhojn.Ky sht nj nga lajmet m t mir n kt vend.

T rinjt tan i shohim se si dalin t part ose ndr t part edhe n fakultetet europiane ku kan shkuar t studiojn.`jan kta puritan q krkojn q gjimnazistt t mbyllen n shtpi dhe t rrin gjith kohn t zhytur me hundn n tekste dhe n ndrgjegje? `jan kta arkitekt t nj shoqria anormale? Si mund t pretendojn q t rinjt t rrin larg argtimit. Se, mnyr se si ata trajtojn festat e tyre, kt tregon.

I kan portretizuar gjimnazet si godina okulte, si shpella drakulash, ndrsa nxnsit si antar t sekteve sekrete.Nse do t ndodhte ashtu sic dshirojn disa media dhe analist t shqetsuar ather do t duhej t mos ndiheshim mir. N cdo vend t bots, gjysma e gjimnazistve krijojn nj profil t lart dhe arrijn t bhen elita e s nesrmes prmes arsimimit t mtejshm. Gjysma trhiqen dhe e marrin jetn si tu vij me zanate e pun m pak t rndsishme. Ktu tek ne kjo prqindje sht gzueshm m e lart. Mirpo, disa i shqetson fakti q ata bredhin me makina dhe shkojn n pube.Kemi t bjm me nj brez delikat q krkon vmendje dhe trajtim t kujdesshm. Gj q po mungon ta bj shtypi jon. Pr fat t keq, n jo pak raste po tregohet brutal.