LSI nuk ka qen asnjher e bashkuar me opozitn, deklaroi sot, gjat nj prononcimi pr mediat, Kryetari i Partis Socialdemokrate, Sknder Gjinushi. Sipas kreut t PSD-s n kt aspekt ka nj perceptim t gabuar sikur sht ar koalicioni i majt me shkputjen e LSI-s, ndrkoh q LSI nuk ka qen me t majtn as n zgjedhjet e 2005, as pas ktyre zgjedhjeve dhe me shum sforco dhe vetm pr arsye pragmatiste u bashkua n zgjedhjet lokale."Nuk sht ndonj gj e re q LSI shpesh deklarohet jasht t majts, pastaj kthehet prap n t majt, e kshtu me radh. Pyetja sht, a do vendos ndonj dit LSI pr t qen majtas apo jo. Bashkimi i majt, ka mbetur dhe sht n fund t fundit bashkimi PS-PSD, sepse jan dy parti q kan nj program t majt dhe t tjerat jan fraksione t ktyre dy partive q kan ardhur si rezultat edhe i prplasjeve q ka patur brenda PS-s, apo reflektimi i ksaj prplasje tek PSD-ja", u shpreh zoti Gjinushi.Z.Gjinushi, si mbrojts i vjetr i ides s krijimit t nj federate t majt, ku prfshihen PS dhe PSD, vazhdon t'i mbetet edhe sot ktij qndrimi duke argumentuar se "nuk sht e nevojshme t ket parti t tjera q duhet t integrohen brenda ksaj federate".